Rok 2018 – Rokiem Ireny Sendlerowej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej. Parlamentarzyści przychylili się do wniosku Rzecznika Praw Dziecka uznając, że niezwykła heroiczność i dokonania tej wspaniałej Polki na rzecz obrony praw dziecka zasługują na szczególne uhonorowanie.Irena Sendlerowa dzień po dniu przez lata robiła to, co czuła, że robić powinna – zmieniała świat. Swoim życiem pokazała, że pojedynczy człowiek może się przeciwstawić morderczemu terrorowi. Kładąc na szali własne życie przyczyniła się do uratowania tysięcy żydowskich dzieci z warszawskiego getta.

Pomimo wielkich rzeczy, których dokonała, do końca życia pozostała niezwykle skromna, cicha i pełna uśmiechu.  Żałuję tylko jednej rzeczy – mogłam zrobić więcej. To uczucie żalu będzie mi towarzyszyć aż do momentu śmierci[2] – mówiła Irena Sendlerowa, nazywana Matką Dzieci Holokaustu. Irena Sendlerowa celująco zdała swój egzamin z człowieczeństwa. Niezależnie od okoliczności walczyła o zdeptane przez wojnę prawo dzieci do życia, do zachowania ich tożsamości. Jej bezinteresowność i poświęcenie zasługują na najwyższy szacunek.

Szanowni Państwo!

W Roku Ireny Sendlerowej, w 10. rocznicę śmierci Bohaterki (uhonorowanej m.in. medalem i tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, Orderem Orła Białego i przez dzieci Orderem Uśmiechu, który w tym roku obchodzi również swoje 50-lecie) zwracam się z prośbą i apelem o podejmowanie działań zmierzających do upamiętnienia tej wspaniałej postaci. Proszę, aby przez cały rok, prowadzili Państwo aktywność upowszechniającą wiedzę o Irenie Sendlerowej oraz ideach, którymi się kierowała.
Niewątpliwie szczególnym uhonorowaniem będzie nadawanie jej imienia miejscom ważnym i bliskim sercu mieszkańców Waszego regionu (skwerom, ulicom, placom, szkołom i placówkom, rondom, itp.) – do czego gorąco zachęcam.
Niech Jej słowa  Każdemu kto tonie, należy podać rękę… – szczególnie ważne w kontekście pomocy najmłodszym, będą przesłaniem roku 2018!
Wdzięczny będę, za zgłaszanie podejmowanych inicjatyw na: roksendlerowej@brpd.gov.pl lub adres pocztowy  Biura Rzecznika Praw Dziecka (ul. Przemysłowa 30/32, 00-450 Warszawa), celem ich odnotowania i włączenia do oficjalnego kalendarium Roku Ireny Sendlerowej, w razie potrzeby i życzenia wsparcia merytorycznego, czy objęcia patronatem honorowym.

Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak

Data opublikowania: 09:16, 10 stycznia 2018

Kategorie: Aktualności