Piknik Eduscience w Czarnym Lesie

Dnia 03.06.2014r. w Gimnazjum im. Pawła Edmunda Strzeleckiego w Czarnym Lesie odbył się Piknik EDUSCIENCE. Już od godziny 7.00 rozpoczęły się przygotowania. Uczniowie ustawili ławki i krzesła, a organizatorzy rozkładali swój sprzęt. Powstało sześć stanowisk, przy których następnie odbywały się pokazy. Po zakończeniu prac przygotowawczych wszyscy z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie się Pikniku. Oprócz naszej szkoły, w warsztatach naukowych uczestniczyli również uczniowie z LO w Lublińcu.

 

 

Na początku odbyło się doświadczenie związane z ciekłym azotem. Widzieliśmy kurczenie i rozkurczanie się balonu, deszcz w sali oraz wybuch butelki. Groźnie wyglądało oblanie ręki uczennicy z Lublińca ciekłym azotem, wiedząc, że jego temperatura wynosi -179 stopni Celsjusza. Ku zaskoczeniu wszystkich uczestników pokazu, nic się nie stało.

 

Następnie uczniowie udali się do ustawionych wcześniej stanowisk. Mogliśmy stworzyć własnego ,,nurka”. Poznaliśmy także różne rodzaje magnesów oraz zobaczyliśmy swoje DNA. Zmierzyliśmy prędkość światła za pomocą kuchenki mikrofalowej i wafla. Oszukaliśmy nasz mózg przy stanowisku ze złudzeniami optycznymi. Podczas trwania zajęć odpowiadaliśmy na zadawane pytania. Za udzielenie prawidłowej odpowiedzi otrzymywaliśmy nagrody w postaci łamigłówek. Oprócz tego, do naszej dyspozycji były stanowiska samoobsługowe.

 

Potem poszliśmy do sali, w której było planetarium. Oglądaliśmy pokaz związany ze wszechświatem.

 

Kolejną atrakcją była lekcja dydaktyczna, na której robiliśmy polimery. Dowiedzieliśmy się także, że nie tylko uszami można usłyszeć dźwięk. Zostaliśmy ogłoszeni najgłośniejszą klasą, w dobrym znaczeniu tego słowa. Nasz krzyk osiągnął 115 dB. Na koniec odbyło się losowanie nagród.

 

Na Pikniku gościliśmy przedstawicieli władz lokalnych, Wójta Gminy Mykanów pana Krzysztofa Smelę i Zastępcę Wójta pana Jacka Staniewskiego, którzy również uczestniczyli w znacznej części pokazów. Wszyscy na pewno będziemy dobrze wspominać Piknik EDUSCIENCE. Wiedza i umiejętności, które zdobyliśmy zdecydowanie przydadzą się nam w dalszej nauce i życiu.

 

Zapraszamy do zapoznania się z obszernym materiałem z Pikniku Eduscience w naszej szkole, który znajduje się na stronach internetowych: naszej szkoły http://zsczarny.pl/news/ oraz z relacją filmową jaka ukazała się w Telewizji Orion http://www.tvorion.pl/index.php?action=show_news&idNews=15812

 

Uczniowie projektu Eduscience:
Sebastian Bożek, Mikołaj Napora,

Patryk Flis, Sebastian Podlejski

 


{phocagallery view=category|categoryid=271|limitstart=0|limitcount=11}

 

 

 

Data opublikowania: 07:26, 10 czerwca 2014

Kategorie: Aktualności