Uczniowie z Cykarzewa poznają inne kultury i szkolą umiejętności językowe

W niewielkiej, malowniczej miejscowości nazwanej perłą Sudetów – Międzygórzu, uczniowie Szkoły Podstawowej w Starym Cykarzewie zetknęli się bezpośrednio z różnymi kulturami świata, a to dzięki ich udziałowi w projekcie językowym Euroweek odbywającym się w dniach od 22 do 26 listopada 2018 roku. Uczniowie klas IV – VI pod opieką pani Anny Mróz i pani Karoliny Jamrozik postanowili podszkolić swoje umiejętności językowe poprzez kontakt z autentycznym językiem oraz zgłębić wiedzę o innych kulturach świata.

Pierwszy dzień tego pobytu rozpoczął się od uroczystego powitania uczestników, prezentacji celów i programu obozu językowego oraz warsztatów integracyjnych uczniów i wolontariuszy z różnych części świata. Każdy kolejny dzień warsztatów językowych poprzedzał tzw. Energizer, czyli zabawy poranne z wolontariuszami będące różnego rodzaju rozgrzewkami. Następnie uczniowie uczestniczyli w wielu zajęciach prowadzonych przez obcokrajowców, takich jak prezentacje, warsztaty językowe, gry i zabawy czy debaty, mające na celu stworzenie warunków do praktycznego wykorzystania języka, dostępnych źródeł informacji w nauce języka, promowanie wykorzystania technologii komputerowej. Pod koniec dnia uczniowie przedstawiali opracowane w grupach materiały w postaci filmów, prezentacji czy układów tanecznych przed liczną widownią, na czele której byli wolontariusze i nauczyciele. W trakcie przerw uczniowie mięli szansę podziwiać urocze zakątki Sudetów, spacerując po pobliskich ścieżkach górskich. Zakończeniem każdego dnia były zabawy taneczne, tak zwane Multicultural Party, podczas których uczniowie poznawali  międzynarodowe tańce.

            Uroczyste zakończenie Euroweek-u odbyło się w niedzielny wieczór, kiedy uczestnicy prezentowali swoje dokonania przed całym zgromadzonym turnusem. Finał przyniósł zgromadzonym wiele radości, satysfakcji i uśmiechu. Po uroczystym rozdaniu certyfikatów głos zabrakło kilku uczniów, wolontariuszy i opiekunów, którzy dzieli się ze zgromadzonymi swoimi doświadczeniami i odczuciami. Obok wielu ciepłych słów nie zabrakło łez i wzruszeń, gdyż tych kilka dni było dla wszystkich wspaniałym doświadczeniem i niezapomnianą przygodą.

            W poniedziałkowy poranek, bogatsi o nowe doświadczeniami i znajomości, uczniowie ze Starego Cykarzewa udali się w drogę powrotną do domu. Pozostały wspomnienia i zdjęcia, które są dla dzieci niezastąpioną pamiątką tych dni. Uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że już od teraz odliczają czas do kolejnego wyjazdu.

 

Opracowały:
Anna Mróz
Karolina Jamrozik

 

 

Data opublikowania: 10:28, 14 grudnia 2018

Kategorie: Aktualności