Program ,,Energia dla wsi”

Wkrótce rusza pierwsza odsłona programu ,,Energia dla wsi” przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Program ten obejmuje dofinansowanie instalacji OZE i kierowany jest zarówno do rolników, jak i do wszystkich zainteresowanych współpracą w ramach spółdzielni energetycznych (istniejących oraz będących w trakcie rejestracji).

Całkowity budżet programu wynosi 1 mld złotych.

Projekt ten ma na celu wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich oraz wiejsko-miejskich. Narodowy Fundusz wspiera rozwój zrównoważonego rolnictwa, a tym samym zrównoważony rozwój energetyki odnawialnej. W tym segmencie kluczowe jest zapewnienie stabilnych dostaw energii w obszarach wiejskich, które będą jednocześnie odpowiadały potrzebom lokalnych odbiorców 

Projekt dedykowany jest rolnikom lub spółdzielniom energetycznym. Przewidziane jest finansowanie budowy instalacji: fotowoltaicznych, wiatrowych, elektrowni wodnych, biogazowni rolniczych oraz magazynów energii.

To doskonały moment na zakładanie Spółdzielni Energetycznych przez Członków Klastrów Energii, jak i na inwestycje w budowę biogazowni!

Regulamin programu przewiduje:

  • udzielanie pożyczek do 25 mln zł na danego beneficjenta,
  • dotacje do 20 mln zł na danego beneficjenta.

Pierwszy nabór rusza już 25 stycznia i potrwa do 15 grudnia.

 

Data opublikowania: 14:39, 2 lutego 2023

Kategorie: Aktualności