BÓG, HONOR, OJCZYZNA- uroczysta akademia w SP w Starym Cykarzewie

Często wydaje się nam, że to już znamy, wiemy, słyszeliśmy pieśni patriotyczne ,,Witaj majowa jutrzenko, czy ,,Bartoszu, Bartoszu”. To nasza przeszłość, historia, ale też czas teraźniejszy. Czesław Miłosz napisał: ,, Abyście byli uważni na to co jest, chociaż mija”, dlatego też jak co roku Szkoła Podstawowa im. Marcina Kacprzaka w Starym Cykarzewie uroczyście obchodziła rocznicę  Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku mija 228. rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja  i 15. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Uczniowie naszej szkoły przygotowali część  artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie, która okazała się wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znacznie mają słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna, stanowiące myśl przewodnią akademii. Uroczystość tę rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie młodzi aktorzy wcielili się w rolę szlachty deliberującej na temat ówczesnej trudnej sytuacji politycznej kraju, jak i wydarzeń związanych z obradami Sejmu Wielkiego czy najważniejszym momentem  – uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Swoim udziałem w Narodowym Święcie Konstytucji mieliśmy okazję zamanifestować uznanie dla twórców pierwszej w Europie, drugiej na świecie nowoczesnej, spisanej ustawy zasadniczej, która była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych Rzeczypospolitej.

W następnej części uroczystości w ciszy i skupieniu wysłuchaliśmy uczniów, którzy pięknie recytowali wiersze, śpiewali okolicznościowe piosenki. Była to okazja do ukazania naszym wychowankom przywiązania do symboli narodowych. Podczas uroczystości przypomniano również o Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, święcie ustanowionym w 2004r., a przypadającym 2 maja.

W obecnych czasach wszyscy mamy świadomość, jak ważne jest kultywowanie pamięci o rocznicach ważnych świąt narodowych, szacunku dla symboli narodowych, ale historia zawsze potrzebuje przypominania, powtarzania, dlatego:

,, Nauczmy się na pamięć tego kraju
Litera po literze, dzień po dniu
Co oczy po horyzont ogarniają
Co zdarzyć się nam może tylko tu…”

Zatroszczmy  się więc o to co minione, co ukształtowało nas Polaków, naszą polską ziemię  i doceńmy przeżywanie na nowo przeszłych wydarzeń, nie tylko majowych.

Oprac.: Aneta Malina

Data opublikowania: 12:05, 6 maja 2019

Kategorie: Aktualności