ZSP w Mykanowie w stolicy z programem „Poznaj Polskę”

W dniach 27-28 października uczniowie klas V-VIII ZSP w Mykanowie wraz z opiekunami: p. Ewą Soboniak, p. Żanetą Koselą i p. Małgorzatą Skowrońską byli na wycieczce w Warszawie. Dzięki rządowemu wsparciu finansowemu z programu „Poznaj Polskę” w kwocie 10.000 zł z wycieczki skorzystało czterdziestu uczniów.

Stolica powitała uczestników eskapady piękną słoneczną pogodą. Bogaty program wycieczki obfitował w wiele atrakcji. Zwiedzający wyjechali na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, by podziwiać panoramę miasta.

Udaliśmy się również do Łazienek Królewskich, by wysłuchać opowieści o historii tego niezwykłego miejsca. Uczniowie odwiedzili też Pałac Jana III Sobieskiego w Wilanowie, by wziąć udział w lekcjach historycznych. Dziewczynki uczestniczyły w zajęciach „Roztańczony dwór”. W szlacheckich strojach, przy dźwiękach staropolskiej muzyki młodzież ćwiczyła kroki tańca dworskiego. Z kolei chłopcy poszli do drukarni Gutenberga, by poznać historię drukarstwa. Wspólnie z drukarzem mogli układać czcionki, smarować je specjalnym tuszem, podkładać pod starodawną maszynę drukarską, by odcisnąć napisy na papierze tzw. czerpanym. Po wyczerpującym pełnym atrakcji dniu uczniowie wraz z opiekunami udali się na nocleg do ekskluzywnego hotelu O3, gdzie czekał na nas iście królewski obiad, a następnego dnia takież i śniadanie.

W kolejnym dniu dotarliśmy pod Pałac Prezydencki, Belweder, Grób Nieznanego Żołnierza, czy Pomnik Małego Powstańca. Wysłuchaliśmy historycznych i legendarnych opowieści naszego przewodnika. Na zakończenie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach tematycznych z chemii i fizyki. Mogli samodzielnie robić doświadczenia i poczuć się jak prawdziwi naukowcy, wynalazcy. Późnym wieczorem wróciliśmy do domu. Już planujemy następny wyjazd.

                                                                                                                         Ewa Soboniak

Data opublikowania: 08:16, 29 listopada 2022

Kategorie: Aktualności