XVI Dożynki Powiatu Częstochowskiego

XVI Dożynki Powiatu Częstochowskiego przeszły do historii

30 sierpnia w upalne przedpołudnie przed kościołem parafialnym w Lelowie zebrały się delegacje dożynkowe wszystkich gmin powiatu częstochowskiego wraz z wieńcami dożynkowymi. Gminę Mykanów reprezentował Pan Wójt Dariusz Pomada oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Grabowej, które przygotowało okazały wieniec przedstawiający żniwiarzy. Msza Święta odprawiona w intencji rolników oraz ich rodzin rozpoczęła szesnaste już święto plonów dla powiatu częstochowskiego. Następnie barwny korowód prowadzony przez orkiestrę dętą przemaszerował ulicami Lelowa na plac dożynkowy, który mieścił się przy szkole. Wszystkich zebranych powitał gospodarz dożynek Wójt Gminy Lelów Krzysztof Molenda i Wicestarosta Powiatu Częstochowskiego Henryk Kasiura dziękując  za ciężką pracę jaką rolnicy wykonują zapewniając nam przysłowiowy chleb.

 

Na początku uroczystości uhonorowano rolników odznaczeniami „zasłużony dla rolnictwa”, które nadaje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z Gminy Mykanów odznaczono Pana Karola Raźniaka ze Starego Cykarzewa. Następnie wyróżniano rolników w powiatowych konkursach, i tak w kategorii „Przodujący producent rolny” wyróżniono gospodarstwo Państwa Magdaleny i Andrzeja Roratów z Adamowa, w kategorii  „Ekologiczna zagroda” wyróżniono zagrodę Pana Jakuba Frydrycha z Tylina, który zajmuje się produkcją ekologicznej żywności oraz zagrodę Państwa Agnieszki i Krzysztofa Hampelskich z Topolowa za stosowanie odnawialnych źródeł energii. Wyróżnionym gratulujemy i dziękujemy za wzorową postawę i promocję naszej Gminy. Ważnym elementem ceremonii dożynkowej jest tzw. „ośpiewanie wieńca” którego to dokonały Panie z KGW w Grabowej. Wyróżnienia to tylko część miłych akcentów związanych z promocją naszej Gminy.

 

Tradycyjnie już Gmina wystawiła swój namiot promocyjny w którym wystawiali się producenci z naszej Gminy. W tym roku w połączonych namiotach” Gminy i Stowarzyszenia Razem na Wyżyny” nie zabrakło doznań „dla oka i ciała”. I tak wystrój namiotu zapewniła nam Pani Magdalena Flis z Radostkowa Kolonii, kwiaty do wystroju przekazał Pan Krzysztof Nabiałczyk z Lubojny, a drzewka ozdobne gospodarstwo szkółkarskie „Wróblewscy” z Borowna Kolonii, wewnątrz namiotu nożna było posmakować ciast przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Grabowej, wędlin serwowanych przez zakład „DOBROPOL” Państwa Doroty i Krzysztofa Sękowskich z Radostkowa oraz serów i warzyw serwowanych przez gospodarstwo ekologiczne Pana Jakuba Frydrycha z Tylina, nie zabrakło również jabłek z gospodarstwa Państwa Marty i Tomasza Sokołowskich z Grabówki oraz chleba z Piekarni MaJaMi Michała i Marka Dziewiorów z Woli Kiedrzyńskiej. Dziękujemy wystawcom za przekazanie produktów do degustacji oraz zapewnienie promocji naszej Gminy na tak ważnej dla rolników i przetwórców rolnych imprezie. Jesteśmy dumni, że nasza Gmina ciągle sygnalizuje swoją obecność na terenie powiatu poprzez przedsiębiorczą postawę naszych mieszkańców. 

 

 {phocagallery view=category|categoryid=314|limitstart=0|limitcount=25}

Data opublikowania: 08:00, 31 sierpnia 2015

Kategorie: Aktualności