Wymiana międzywojewódzka przedszkoli partnerskich

W dniach 19-21 kwietnia 2017r. odbyła się pierwsza część drugiej  edycji Projektu Wymiany Międzywojewódzkiej Przedszkoli Partnerskich, realizowanego pod patronatem Wójta Gminy Mykanów Pana Dariusza Pomady.  W wyjeździe uczestniczyło 13 dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej , panie: Alina Mazoń – koordynator projektu, Małgorzata Janeczek -wychowawca grupy Wesołe Minki i Urszula Lipińska-Całus wychowawczyni grupy średniej.

Pełni ekscytacji, emocji i oczekiwania na przygodę 19 kwietnia br. ok. godz. 9.00 wyruszyliśmy w podróż, która minęła szybko i bezpiecznie. Zwiedzanie Wrocławia rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Figur Woskowych. Dzieci mogły zobaczyć różne postacie min. Michaela Jacksona, Katy Perry, Shreka, wcielić się w bohaterów znanych bajek. Przechodząc, oglądając i dotykając eksponatów pogłębiły  swoją wiedzę na temat Arki Noego , warunków życia jaskiniowców, weneckich gondoli.  Miały możliwość bycia widzem i aktorem wchodząc na scenę, bawić się rekwizytami  teatralnymi i  próbować  swoich sił w graniu na profesjonalnych instrumentach muzycznych.

Zakończeniem wizyty  były warsztaty, podczas których ozdabiały kubeczki stanowiące miły akcent kończący tę ekscytującą podróż w czasie.

Zadowoleni  i trochę zmęczeni  dotarliśmy do Przedszkola Happy Bees we Wrocławiu. Krótki odpoczynek, zakwaterowanie, zwiedzanie przedszkola i spotkanie z koleżankami, kolegami i nauczycielkami, które zainaugurowały tegoroczny projekt warsztatami ,Zdrowo, smacznie, kolorowo”. Poprzez  aktywność, doświadczanie, działanie dzieci pogłębiły wiedzę na temat zdrowego stylu życia, nauczyły się robić z owoców i kakao nutellę. Dekorowaliśmy  upieczone przez rodziców ciasteczka  wykorzystując naturalne składniki; słonecznik, dynię, migdały, żurawinę. Oprócz względów estetycznych dużą rolę odegrały tu walory smakowe ,gdyż ciasteczka zostały zjedzone z apetytem. Zabawy w ogrodzie przedszkolnym zakończyły dzień pierwszy.

Następnego dnia wyruszyliśmy na spotkanie z mieszkańcami  wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Afrykarium. Zobaczyliśmy różnorodność gatunków zwierząt  żyjących w wodach Afryki. Dzieci odczytywały nazwy poszczególnych okazów, potrafiły wymienić warunki w jakich one żyją..

Na terenie ogrodu czekała na nas kolejna niespodzianka. Była nią  obserwacja strzyżenia owiec Owca u fryzjera oraz warsztaty z wykorzystaniem wełny. Dzieci zobaczyły podróż jaką przebywa  wełna, z której robimy swetry, czapki, …. strzyżenie, przędzenie, czesanie… Nasze przedszkolaki  samodzielnie wykonywały „Cudaczki – wełniaczki”, Czesanki, Ćwiczyły sprawność manualną, uczyły się samodzielności, właściwego zachowania w miejscu publicznym , w tym  nieoddalania się od grupy. Trochę zmarznięci, ale bardzo szczęśliwi wróciliśmy do przedszkola wrocławskiego.

W czasie warsztatów tanecznych prowadzonych przez koordynatora projektu, panią Mazoń dzieci doskonaliły koordynację ruchową, spontaniczną i odtwórczą ekspresję rytmiczno- taneczną.

Wykazywały się wyśmienitą  znajomością cyfr oraz  umiejętnością posługiwania się miarką. Mierzyli , zapisywali pomiary i  odczytywali je samodzielnie lub z pomocą wrocławskiego koordynatora projektu pani Ewy Siemieniak. Dzieci były zafascynowane, zaangażowane  i szczęśliwe, że praca skończyła się sukcesem.

Podczas kolejnych warsztatów dzieciaki w grupach przygotowały soki owocowe. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili ,że smakują wyśmienicie, są zdrowe i smaczne oraz dają dużo siły .

Przygotowały pocztówki z pozdrowieniami do rodziców, które  następnego dnia dostarczyły na pocztę i wysłały do swoich domów.

Była też okazja do spotkania z rodzicami dzieci z Wrocławia, którzy zaprosili wszystkich uczestników projektu na uroczystą kolację.

Ostatni dzień projektowy spędziliśmy na długim spacerze ulicami starego Wrocławia, w czasie którego poszukiwaliśmy krasnali .Dzieci były niestrudzone. Odnalazły ich mnóstwo !!!Radości, uśmiechom, okrzykom zadowolenia nie było końca. Bezbłędnie kojarzyły nazwy krasnali po ich atrybutach. Legendarny Mostek Czarownic   i  Kluskowa brama były okazją do wykonania pamiątkowych zdjęć.

Czas jaki spędziliśmy w ciągu tych trzech niezwykłych dni  na pewno pozostanie w pamięci na zawsze.  Po raz kolejny nasze przedszkolaki  pokazały jak bardzo są odważne, samodzielne ,troskliwe, kulturalne, dbające o swoje i kolegów bezpieczeństwo, jednocześnie wykazały się dużą odpornością emocjonalną. Wyjazd sprawił, że u dzieci ukształtowało się poczucie przynależności społecznej do naszej grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej.

Z niecierpliwością czekamy na drugi etap wymiany zaplanowany na  02-04 czerwca 2017r. Będzie nią rewizyta naszych przyjaciół. Relacja wkrótce…

 

Opracowanie:
Alina Mazoń
Urszula Lipińska – Całus

Data opublikowania: 14:41, 13 czerwca 2017

Kategorie: Aktualności