Wizyta komisji konkursu Piękna Wieś Województwa Śląskiego

3 sierpnia do Gminy Mykanów zawitała komisja konkursowa z Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach w związku z konkursem „Piękna wieś województwa śląskiego”. 

Celem konkursu jest wspieranie rozwoju wsi poprzez pobudzanie aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego, a także promocja działań związanych z zachowaniem tradycji oraz wzmacnianiem poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców wsi. O wyborze najlepszych rozwiązań zdecyduje komisja.

 

Wójt Gminy Mykanów do konkursu zgłosił dwa zadania: w kategorii „Najpiękniejsza zagroda’ posesję Państwa Emilii i Dariusza Płuszków z Mykanowa a w kategorii „Najpiękniejsza wieś” miejscowość Borowna.

Mieszkańcy Borowna stanęli na wysokości zadania i zorganizowali dla przybyłych gości grę terenową. Członkowie komisji między poszczególnymi punktami gry poruszali się na motorach p. Ferenca lub nietypową limuzyną czyli Nysą 522. Na motorach chętniej podróżowały Panie pomimo że niejednokrotnie do kolejnych atrakcji droga wiodła polami lub nawierzchnią szutrową. A atrakcji było bez liku! Członkowie komisji musieli m.in. utkać na zabytkowych krosnach dywan pod czujnym okiem Pań Borowianek, odnaleźć „kawalerski” motocykl p. Ferenca, rozszyfrować łacińskie nazwy roślin ozdobnych na szkółce Państwa Wróblewskich, nazbierać w minutę koszyk jabłek. Za wszystkie poprawnie wykonane zadania byli „sowicie” opłacani czekoladowymi talarami, za które na sam koniec zabawy wykupywali skarby regionu przygotowane przez mieszkańców Borowna. 

W organizację gry terenowej Poznaj urokliwe Borowno z Borowiankami! zaangażowały się wszystkie instytucje, stowarzyszenia, grupy nieformalne oraz pasjonaci z Borowna – sumie 40 osób, które spisały się na medal!!!

Komisja była również zachwycona posesją Państwa Płuszków, których zagroda ma ogromną powierzchnię i jest wzorcowo utrzymana. Duże jak na nasze warunki gospodarstwo liczące prawie 400ha posiada nowoczesny sprzęt rolniczy i magazynowy ale bardzo dużą wagę przywiązuje do tradycji zachowując historyczne elementy krajobrazu a także prowadzi gospodarstwo rodzinnie przekazywane z pokolenia na pokolenie.

 Teraz zostało tylko trzymać kciuki i czekać na rozstrzygnięcie konkursu „Piękna wieś województwa śląskiego”.

 

{phocagallery view=category|categoryid=343|limitstart=0|limitcount=20}

Data opublikowania: 12:02, 11 sierpnia 2016

Kategorie: Aktualności