Warsztat tkania na krosnach w wykonaniu Zespołu Śpiewaczo –Obrzędowego Borowianki

W dniu 08.09.2020 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borownie odbył się ostatni już obrzęd pn. „Tkanie na krosnach” w wykonaniu Zespołu Śpiewaczo –Obrzędowego „Borowianki” prezentowany w formie warsztatu zgodnie z projektem: „Borowianki” dzielą się wiedzą – organizacja cyklu warsztatów prezentujących dawne obrzędy i zwyczaje realizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Mykanów „Mykanów tu chce się żyć”.

Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy Borowianki powstał w 1985 r. Działalność grupy podtrzymuje odchodzące w zapomnienie zwyczaje naszych przodków. Są one prezentowane nowym pokoleniom. Borowianki znane są publiczności z widowisk obrzędowych poświęconych kultywowaniu tradycji ludowych : „Wicie wieńca dożynkowego” „Siekierki” oraz „Ostatni Różaniec”. Panie osiągają liczne sukcesy : I miejsce w 2007r. i II miejsce w 2012 r. w Przeglądzie „Złoty Kłos” Euro-Folklor w Zebrzydowicach , I miejsce w 2012 r. w Wojewódzkim Przeglądzie „WICI” w Chorzowie , II miejsce na IX Jurajskim Przeglądzie „Obrzędy, Zwyczaje, Tradycje w Koziegłowach. W 2014 roku zespół reprezentował region częstochowski na Ogólnopolskim Festiwalu Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Zaprezentowanie niepraktykowanego już obrzędu- warsztatu miało na celu uzmysłowienie potrzeby poznania, a być może i kultywowania zwyczaju tkania na krosnach, który był codziennością naszych przodków. Uczestnicy spotkania poznali historię tkania na krosnach oraz pod czujnym okiem pań Borowianek mogli samodzielnie spróbować swoich sił w tkactwie. W warsztacie wzięło udział 50 osób- dzieci i młodzieży z terenu gminy Mykanów, Kruszyny, Rędziny i Kłomnice. Na każdego uczestnika czekał słodki poczęstunek przygotowany przez panie Borowianki.

plakat borowianki

SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC

 

Data opublikowania: 14:29, 9 września 2020

Kategorie: Aktualności