W Wierzchowisku promują zdrowie

20 marca 2015 w Szkole Podstawowej w Wierzchowisku odbyła się uroczystość wręczenie Certyfikatu Sieci Śląskich Szkół Promujących Zdrowie. Przyznanie Certyfikatu jest potwierdzeniem, że Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Wierzchowisku pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie oraz wyrazem uznania za dotychczasowe osiągnięcia, będące wynikiem kilkuletniej pracy. Jest to zaszczyt dla szkoły, a jednocześnie zobowiązanie do tworzenia i upowszechniania działań służących promocji zdrowia w naszej szkole i środowisku. Certyfikat ten został nam przyznany przez Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach – Placówkę Samorządu Województwa Śląskiego, koordynatora projektu Śląska Sieć Szkół Promujących Zdrowie.

Starania o otrzymanie certyfikatu rozpoczęły się w 2012 roku od szkolenia koordynatorów projektu, następnie przez dwa lata prowadzono zajęcia z dziećmi, których celem było i jest wyrabianie od najmłodszych lat odpowiednich nawyków żywieniowych, przynoszenie do szkoły i spożywanie zdrowych, dobrze zbilansowanych drugich śniadań, uruchomienie stołówki szkolnej oraz promowanie i zachęcania dzieci do różnych form ruchu. Całość naszych działań została poddana ocenie, która umożliwiła otrzymanie dokumentu.

Na wyjątkową uroczystość, która odbyła się 20 marca br., przybyli zaproszeni goście: wojewódzki koordynator Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, konsultantka Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego „Metis” w Katowicach pani Barbara Dobias – Mola, konsultant Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego „Metis”  pan Tomasz Wojtasik oraz przedstawiciele władz lokalnych -przewodniczący Rady Gminy- pan Włodzimierz Cichoń, proboszcz parafii wsi Wierzchowisko ks. Marek Jachne oraz przedstawiciele Rady Rodziców, rodzice, nauczyciele, uczniowie i przedszkolaki.
Wszystkich naszych wspaniałych gości przywitała pani dyrektor Bożena Wytrych, następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny, który wzbudził wiele pozytywnych emocji i został nagrodzony gromkimi oklaskami.
Na początek uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz uczniowie klasy IV przedstawili inscenizację pt. „Bajkowe zdrowie”. W niezwykle zabawny sposób pokazali, że każdy może zmienić swoje życie na lepsze i zdrowsze.
Nasze najmilsze przedszkolaki i uczniowie klasy I zaśpiewali nam cztery piosenki, przekonujące nas do jedzenia zdrowych warzyw i owoców. Dodatkową siłą perswazji był wesoły taniec.
W scence naukowo-poglądowej pt. „ Czy znasz swój organizm?” wystąpili uczniowie klasy V. Przybliżyli nam oni sytuacje, w jakich sami szkodzimy swojemu zdrowiu.
 Klasy II i III pokazały nam pouczające przedstawienie pt. „Żeby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć”, w którym walka dobra ze złem dotyczyła naszych wyborów- zdrowe jedzenie czy jednak słodycze i chipsy?  Poleżeć na kanapie czy jednak pograć w piłkę?  Równie humorystycznie podeszli do zdrowia uczniowie klasy VI . Mogliśmy zobaczyć, jak sportowa kondycja i zgrabna sylwetka sprawdzają się w powodzeniu u płci przeciwnej.
 Zespół „Domino”, prowadzony przez pana Sławomira Górnickiego, zaprezentował swoje umiejętności w piosenkach: „Pranie”, „ Karateczka”, Leśne duszki” i „Oj, dana, dana” .
Na zakończenie części artystycznej zaśpiewała nam Małgosia Kluska utwór pt. „ Indili”  Dernière Danse. Francuskie słowa i piękny głos Małgosi wzruszyły wszystkich. Chociaż tekst piosenki nie łączył się tematycznie z uroczystością to  i tak wszystkim wiadomo, że Francuzi zdrowo się odżywiają i możemy brać z nich przykład.

Podczas uroczystości wszyscy mogli obejrzeć prezentację przedstawiającą nasze działania, jakie podejmowaliśmy w trosce o nasze zdrowie.

Po programie artystycznym Barbara Dobias – Mola i pan Tomasz Wojtasik pogratulowali nam efektów naszych działań, jakie prowadziliśmy przez te dwa lata i przekazali na ręce pani dyrektor- Bożeny Wytrych i szkolnych koordynatorów projektu – Beaty Waryś, Magdaleny Bałdys, Marty Porady i Katarzyny Kupczak-Rowickiej dokument potwierdzający uzyskanie Certyfikatu Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Certyfikat nadano szkole na okres trzech lat.  Na zakończenie zabrał głos przewodniczący Rady Gminy pan Włodzimierz Cichoń, który również wyraził zadowolenie i dumę z naszego sukcesu, pochwalił nasze działania, podkreślił ich ważność w promowaniu zdrowego stylu życia nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także mieszkańców gminy. Na koniec naszej uroczystości wszyscy uczestnicy poczęstowali się smacznym, wyciskanym z polskich jabłek sokiem, a przybyli goście zdrową, smaczną sałatką.

Otrzymany Certyfikat, to ukoronowanie naszych działań na rzecz kształtowania wśród całej społeczności przedszkolnej i szkolnej poczucia odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych. Jest on uwieńczeniem naszej pracy nad edukacją zdrowotną.

oprac.: Beata Waryś

 

{phocagallery view=category|categoryid=298|limitstart=0|limitcount=13}

 

 

 

Data opublikowania: 11:13, 29 kwietnia 2015

Kategorie: Aktualności