V Kociński Rajd Rowerowy Szlakiem Wołyńskiej Brygady Kawalerii

W niedzielę 3 września 2017 roku odbyła się jubileuszowa, piąta edycja „Rajdu Rowerowego po Ziemi Kocińskiej”, który w tym roku odbył się pod nazwą V Kocińskiego Rajdu Rowerowego Szlakiem Wołyńskiej Brygady Kawalerii. W ten sposób organizatorzy postanowili uczcić pamięć żołnierzy WBK, którzy we wrześniu 1939 roku bronili granic Naszej Ojczyzny.

Pierwsze dni września 1939 roku były bardzo drastyczne dla Polaków z powodu ataku Niemiec na terytorium Polski.  Jedną z pierwszych oraz najbardziej znaczących dla dalszego przebiegu wojny potyczek była Bitwa pod Mokrą, w której udział wzięły Wołyńska Brygada Kawalerii (WBK) oraz niemiecka 4 Dywizja Pancerna. Żołnierze WBK pod dowództwem płk.Juliana Filipowicza stoczyli zacięty bój z przeważającymi siłami wroga. Cofające się oddział walczyły później w lasach okalających Stary Kocin, gdzie znajduje się grób ułana Eryka Stokłosy oraz czterech nieznanych żołnierzy.

Niedzielny poranek był pochmurny i deszczowy. Pogoda nie sprzyjała rowerzystom. Jednak wraz z nastaniem godziny 13:00 aura zaczęła się poprawiać, a cykliści mogli bezpiecznie wyjechać spod remizy OSP Stary Kocin.

Na linii startu pojawiło się około 80 osób, wśród których nie brakowało dzieci oraz osób w sędziwym wieku, spośród których najstarsi mieli ponad 70 lat. Każdy z uczestników dostał wodę oraz numer startowy, który był zarazem losem na loterię. Pomimo niesprzyjającej aury wśród rowerzystów panowała świetna atmosfera i każdy z nieukrywaną radością wyruszył na 36 kilometrową wyprawę.

Kilka minut po godzinie 13:00 spora grupa rowerzystów wystartowała, a na czele peletonu jechał zabytkowy, strażacki Żuk, a kolumnę zamykał lekki samochód pożarniczy Iveco Daily. Nad bezpieczeństwem całego wydarzenia czuwali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Kocinie, w tym druhowie po kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Trasa rajdu prowadziła przez tereny, które we wrześniu 1939 były areną walk WBK. Rowerzyści wystartowali spod remizy OSP Stary Kocin, następnie przejechali przez Ostrowy nad Okszą, Miedźno oraz Wapiennik. Miejscem docelowym był Pomnik Bohaterów Bitwy pod Mokrą, gdzie uczestnicy mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi Kampanii Wrześniowej oraz Wołyńskiej Brygady Kawalerii. W Mokrej rowerzyści dostali również słodkie bułki oraz mieli czas na chwilę odpoczynku oraz regenerację. Następnie przyszedł czas na powrót, który przebiegał podobną trasą.

Zakończenie rowerowych zmagań miało miejsce w Nowym Kocinie. Wszyscy uczestnicy zebrali się na placu za Domem Ludowym, gdzie czekała już na nich grillowana kiełbaska oraz kaszanka. Po krótkiej przerwie na posiłek, nadszedł czas na finał imprezy. Po przywitaniu gości, wśród których byli Wójt Gminy Mykanów Dariusz Pomada oraz Radny Powiatu Częstochowskiego Adam Wochal, organizatorzy przeszli do losowania nagród. Prawdopodobieństwo wygranej było bardzo duże, ponieważ na uczestników czekało ponad 70 nagród. Głównymi nagrodami był rower miejski ufundowany przez Gminę Mykanów oraz sprzęt sportowy zakupiony dzięki wsparciu Startostwa Powiatowego oraz Radnego Powiatowego Adama Wochala. Cykliści mieli szansę wygrać m.in. torby sportowe, piłki, sprzęt rowerowy, karnety na siłownię oraz bony do restauracji oraz okolicznych firm. Imprezę wsparło ponad 20 sponsorów oraz instytucji, a pula nagród wyniosła około 250O złotych.

Rajdy rowerowe po Ziemi Kocińskiej stały się już tradycją, a kolejne edycje cieszą się coraz większą popularnością. W zeszłym roku na linii startu pojawiło się ponad 200 osób, w tym roku pogoda pokrzyżowała nieco plany, mimo to cykliści nie zawiedli. Wielka w tym zasługa Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Kocinie oraz Wspólnoty Gruntowej w Nowym Kocinie na czele z niezawodnym sołtysem panem Grzegorzem Grabarą. W imprezę zaangażowała się również młodzież ze Związku Młodzieży Wiejskiej. Wielkie podziękowania należą się także sponsorom, których grono z roku na rok się zwiększa.

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz zapraszamy na kolejny rajd. Obiecujemy kolejne atrakcje, świetną atmosferę, ciekawą trasę, cenne nagrody oraz niezapomniane emocje.

Data opublikowania: 11:39, 19 września 2017

Kategorie: Aktualności