Uwaga! Rusza E-dowód osobisty

W związku z wdrożeniem dowodów z warstwą elektroniczną, w dniach 27 lutego – 3 marca 2019 r. zaplanowano przerwy techniczne. W tym okresie możliwość składania wniosków o wydanie dowodu osobistego poprzez platformę E-PUAP zostanie wyłączona. Prosimy również aby wnioski składane w urzędzie w formie papierowej złożyć w dniu 1 marca do godz. 11:30. Przepraszamy za możliwe niedogodności.

E-dowód osobisty to nowy dowód osobisty, który będziemy mogli wykorzystać do:

  • potwierdzenia tożsamości,
  • podpisywania dokumentów elektronicznych,
  • potwierdzenia obecności w placówkach medycznych
  • do korzystania z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej.

 

Działanie dowodu osobistego 2019 jest bardzo proste. Podczas załatwiania spraw jego właściciel przyłoży plastikową kartę do czytnika i wpisze znany sobie kod PIN.

Osoby, które nie chcą korzystać z elektronicznych możliwości e-dowodu, nie będą do tego zmuszane, zachowają jednak możliwość uruchomienia tej funkcji w dowolnym czasie.

Wymiana starych dokumentów na e-dowody potrwa aż do 2029 roku. O nowy dowód osobisty będzie można się starać jeszcze przed upływem ważności posiadanego dokumentu. Nie ma jednak takiej konieczności. Uwaga! Wszystkie dowody osobiste, które zostaną wydane na podstawie wniosków złożonych od 4 marca 2019 roku będą już miały warstwę elektroniczną.

Data opublikowania: 09:33, 26 lutego 2019

Kategorie: Aktualności