Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mykanowie odkrywają Portugalię

Wszystko zaczęło się 29 stycznia 2017 r.  Uzbrojeni w pozytywne emocje, ciekawość, chęć poznania  czegoś nowego i egzotycznego, wyruszyliśmy niczym XV – wieczni portugalscy żeglarze odkrywający Nowy Świat….. .

W tej niezwykłej wyprawie do Portugalii w ramach programu Erasmus +  udział wzięli uczniowie i nauczycielki z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Mykanowie: Wiktor Janeczek, Wiktor Machoń, Wojciech Pakuła oraz p. Malwina Pruciak – nauczycielka j. angielskiego i p. Anika Wasil – nauczycielka historii i wos-u. Była to pierwsza wymiana w ramach nowego projektu pt. „Eating for Life”,  realizowanego przez naszą szkołę.   Portugalia przywitała  nas przyjemnym ciepłem  i owocującymi drzewkami pomarańczowymi. Miejscem spotkania delegacji z 7 krajów europejskich było urocze i niezwykle ciekawe  miasto Coimbra.

 

Wczesnym rankiem 30 stycznia uczniowie i nauczyciele z Polski, Norwegii, Włoch, Malty, Anglii i Turcji zostali powitani przez dzieci i młodzież w eksperymentalnej szkole w Miranda da Corvo. Pierwszego dnia zwiedziliśmy szkołę oraz odwiedziliśmy Park Biologiczny gdzie ugoszczono nas  tradycyjnym portugalskim obiadem. Portugalskie posiłki obfitują w rybny z których najpopularniejszy jest dorsz  zwany przez Portugalczyków „bacaliau”i jest przygotowywany na ponad 200 sposobów. Drugiego dnia odbyły się pierwsze warsztaty związane ze zdrowym żywieniem. Uczniowie i nauczyciele ze wszystkich państw pracowali w międzynarodowych grupach przygotowując min.  owocowe desery, tradycyjne portugalskie przekąski i biorąc udział w międzynarodowych zawodach sportowych. Po zmaganiach sortowych i lunchu w szkolnej stołówce portugalscy przyjaciele zadbali również o sferę duchową zabierając nas do jednego z bardziej znanych portugalskich sanktuariów „Senhor da Serra. Po Fatimie to drugie ważne miejsce pielgrzymek Portugalczyków. Tego dnia odwiedziliśmy jeszcze „Pasteis de Tentugal”- fabryki  produkującej tradycyjne portugalskie ciasto.

 

Trzeci dzień zarezerwowany był na zwiedzanie miasta Coimbra  a przede wszystkim tamtejszego uniwersytetu, który funkcjonuje nieprzerwanie od 1290 r.

Uczelnia a przede wszystkim czarne długie płaszcze noszone przez studentów zostały zapożyczone przez J. K Rowling  do książek o Harrym Potterze. Jest to najważniejsza i najbardziej prestiżowa uczelnia w Portugalii, położona na  malowniczym wzgórzu górującym nad miastem. Obecnie studiuje tam ok. 23 000 tysięcy studentów, a budynki uczelni,

XVII wieczna kaplica i biblioteka zostały wpisane na   listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki specjalnej aplikacji i grze miejskiej mieliśmy okazję poznać więcej wspaniałych miejsc w tym mieście.

W czwartek wszyscy uczniowie mieli okazję do zaprezentowania wyników swojej pracy nad  projektem. Każde państwo prezentowało wyniki ankiet przeprowadzonych w swoich szkołach dotyczących zdrowego żywienia, sportu i chorób będących następstwem niezdrowego stylu życia. Po podsumowaniu ankiet możemy śmiało stwierdzić, że jesteśmy jednym z bardziej usportowionych państw Europy. Po południu nadszedł czas aby każde państwo  przygotowało  stoisko z ciekawostkami dotyczącymi swojego kraju i regionu. Nasze stoisko prezentowało się niezwykle barwnie. Wszyscy ubrani w czerwone koszulki z logo Gminy Mykanów, takie same czapeczki a wystroju stoiska dopełniła flaga narodowa oraz kolorowe  gadżety z logo Gminy Mykanów. Stoisko cieszyło się ogromną popularnością i była to duża  promocja naszej szkoły i Gminy w Europie. Dzień zakończył się uroczystą kolacją z   wszystkimi rodzicami portugalskich dzieci i nauczycielami ze szkoły.

Ostatniego dnia wymiany zaprezentowany został film przygotowany i  zrealizowany przez uczniów naszej szkoły, owacyjnie przejęty przez wszystkich uczestników projektu.

Na zakończenie uczestnicy wymiany otrzymali okolicznościowe  certyfikaty . Na ostatnich warsztatach, nauczyciele omawiali przebieg następnej wymiany, która odbędzie się już w marcu na Malcie. Niestety czas spędzony z nowymi przyjaciółmi  szybko mijał, wzruszeni uczniowie  żegnali się ze sobą obiecując sobie  stały kontakt i być może kolejne spotkania.

Powrotną podróż rozpoczęliśmy w sobotni ranek. Najpierw pociągiem do Porto. Mieliśmy dużo czasu do odlotu samolotu i postanowiliśmy wykorzystać go na zwiedzanie miasta. Nie mogliśmy przegapić wizyty nad Oceanem Atlantyckim oraz ważnym dla kibiców piłki nożnej  miejsca – stadionu FC Porto. Ciekawym doznaniem było zwiedzanie księgarni, której wnętrza z bajkowymi kręconymi schodami również wykorzystano  przy realizacji filmów o Harrym Potterze.

Ojczyzna przywitała nas 6 stopniowym mrozem…..na szczęście ciepło, które w nas pozostało,  długo będzie nam przypominać o tej cudownej wyprawie.

oprac. Anika Wasil

Data opublikowania: 13:36, 10 lutego 2017

Kategorie: Aktualności