„Szlakiem polskich legend” – konkurs dla przedszkolaków

18 maja  2012 roku w Szkole Podstawowej w Wierzchowisku odbył się I Gminny Konkurs Wiedzy o Świecie pod hasłem „Jestem małym Europejczykiem – szlakiem polskich legend” dla dzieci 5 i 6 letnich. Konkurs ten został zorganizowany przez nauczycielki: Magdalenę Bałdys i Agnieszkę Ciesielską. W składzie Komisji zasiedli: Dyrektor Samorządowego Ośrodka Doskonalenia Grzegorz Papalski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku Bożena Wytrych oraz pedagog szkolny Pani Katarzyna Kupczak- Rowicka.

W konkursie wzięły udział dzieci z 5 placówek przedszkolnych: Cykarzew Stary, Kocin Stary, Kuźnica Kiedrzyńska, Radostków i Wierzchowisko. Głównym  jego celem było poznanie przez dzieci najpiękniejszych polskich legend.  Pytania i zadania nie zawsze były łatwe, ale przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą. Konkurs rozpoczął się punktualnie o godzinie 10.00. Organizatorki konkursu serdecznie powitały dzieci i wszystkich, którzy przybyli. Następnie zapoznały z zasadami zdobywania punktów, po czym poprosiły o wylosowanie emblematów i zajęcie właściwych miejsc. Pierwszą konkurencją było sprawdzenie znajomości wybranych legend. Po wysłuchaniu fragmentu legendy dzieci miały przykleić odpowiednią cyfrę do ilustracji, która pochodziła z usłyszanego tekstu (wszystkie legendy były odpowiednio ponumerowane). Następnie przedszkolaki losowały rekwizyty i miały podać tytuł legendy z jakiej pochodzi wylosowany przedmiot. Kolejnym zadaniem było ułożenie historyjki obrazkowej pt.: „Legenda o smoku wawelskim”. Następne zadanie konkursowych zmagań polegało na skojarzeniu ilustracji przedstawiającej charakterystyczne zabytki i miejsca w Polsce z danym regionem lub miastem.  Ciekawą konkurencją  była „Szansa na sukces” , która polegała na rozpoznaniu utworu muzycznego np. piosenki, tańca czy melodii. Ostatnią rundą konkursu był quiz, który zadecydował o zdobyciu kolejnych miejsc. Przedszkolaki losowały rybki, na których znajdował się numer pytania.

 

Następnie wszyscy obejrzeli przedstawienie  teatralne pt.: „O Królewnie Wandzie, która nie chciała wyjść za Niemca”” w wykonaniu szkolnego teatru „Maska” prowadzonego przez nauczycielkę Małgorzatę Rożniewską. Następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek- pyszne ciasta upieczone przez rodziców. Wreszcie nadszedł moment ogłoszenia wyników, które przedstawiały się następująco:

 

I miejsce-  Kinga Długosz i Olga Dudek (Cykarzew)

I miejsce- Milena Kaderzawek i Klaudia Mesjasz (Wierzchowisko)

II miejsce- Zuzanna Mstowska i Emilia Strzelczyk (Kuźnica Kiedrzyńska)

III miejsce-  Kornelia Grabara i Antoni Respondek (Kocin Stary)

IV miejsce- Julia Niemczyk i Martyna Rygał (Radostków)

 

Nagrody i dyplomy wręczył Dyrektor Samorządowego Ośrodka Doskonalenia  w Częstochowie Grzegorz Papalski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku Bożena Wytrych oraz pedagog szkolny Pani Katarzyna Kupczak- Rowicka.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim dzieciom, które wzięły udział w I Gminnym Konkursie Wiedzy o Świecie pod hasłem „Jestem małym Europejczykiem- szlakiem polskich legend”. Dziękujemy Paniom nauczycielkom i rodzicom za tak dobre przygotowanie przedszkolaków do konkursu i wzięcie w nim udziału.

Dziękujemy Pani Ewelinie Mesjasz oraz Państwu Teresie i Wojciechowi Kaderzawek za upieczenie pysznych ciast i pomoc przy organizacji konkursu. Również wyrazy wdzięczności składamy pani dyrektor Bożenie Wytrych
za zasponsorowanie nagród dla wszystkich uczestników konkursu.

 

Agnieszka Ciesielska

 Magdalena Bałdys

 

{phocagallery view=category|categoryid=196|limitstart=0|limitcount=6} 

 

Data opublikowania: 09:08, 5 czerwca 2012

Kategorie: Wydarzenia oświatowe