Szkolenie doskonalące strażaków ratowników OSP z zakresu ratownictwa technicznego i medycznego

W dniu 08 października 2022 roku na placu przed remizą i w strażnicy OSP w Lubojnie odbyło się szkolenie doskonalące strażaków ratowników z zakresu ratownictwa technicznego i medycznego. W szkoleniu wzięło udział 29 osób z 11 jednostek OSP z terenu gminy Mykanów.
Uczestnikami szkolenia byli strażacy posiadający szkolenie podstawowe i kurs pomocy przed medycznej.  

Szkolenie zostało zorganizowane przez Urząd Gminy oraz Prezydium ZG OSP na wniosek grupy strażaków, którzy pomimo odbytych szkoleń niezbyt pewnie czuli się podczas działań i akcji ratowniczych, szczególnie tych  podczas wypadków lub kolizji drogowych.

Wychodząc naprzeciw tym sugestiom szkolenie zostało zorganizowane i przeprowadzone. Odbyło się  w 2 grupach: ratownictwo techniczne i ratownictwo medyczne. Trwało łącznie około 8 godzin, po 4 godziny w każdej grupie przy przeprowadzonej zmianie grup.

Wykładowcami podczas szkolenia byli: z zakresu ratownictwa technicznego st. kpt. Piotr Gonera –wykładowca Centralnej Szkoły Pożarniczej w Częstochowie, natomiast z zakresu ratownictwa medycznego mł. kpt. Artur Kokot – z-ca dowódcy zmiany Komendy Powiatowej PSP w Zawierciu, którzy są jednocześnie strażakami OSP na terenie naszej Gminy.

Celem szkolenia były praktyczne działania uczestników polegające na zachowaniu w miejscu zdarzenia określonych procedur, organizacji działań, kolejności podejmowanych czynności, ściśle sprecyzowanym sposobie udzielania pomocy poszkodowanym oraz współdziałania z innymi służbami. Każdy z uczestników mógł praktycznie ćwiczyć realizację określonych elementów szkolenia.

Ćwiczenie ratownictwa technicznego było realizowane na bazie dostarczonych wraków samochodów osobowych z użyciem sprzętu hydraulicznego i innych akcesoriów niezbędnych do jego przeprowadzenia.      

Szkolenie z zakresu ratownictwa medycznego przeprowadzono z użyciem zestawów ratownictwa medycznego (torba ratownicza, deska ratownicza, szyny Kramera) oraz  fantomów do pierwszej pomocy.

Jestem przekonany, że szkolenie odniosło bardzo pozytywny skutek wśród jego uczestników. Tym bardziej, że metodyka i technika uwalniania zablokowanych ofiar wypadków drogowych ulega ciągłej ewolucji, ulega modyfikacjom, zmieniają się również  konstrukcje samochodów i wcale nie oznacza, że to co było w tej dziedzinie realizowane  np. 5 lat temu, dzisiaj wciąż jest aktualne. Myślę, że uczestnicy podzielą się uzyskaną wiedzą wnioskami i spostrzeżeniami  z kolegami z macierzystych OSP.    

W szkoleniu udział wzięli Komendant Gminy OSP Janusz Woźniak i Kierownik Referatu SO i ZK UG (V-ce Prezes ZOG ZOSP RP) Mariusz Merc– którzy zorganizowali to przedsięwzięcie.          

Na koniec chciałbym podziękować wykładowcom: Piotrowi Gonerze i Arturowi Kokotowi, którzy szkolenie przeprowadzili w ramach wolontariatu, poświęcili w zasadzie całą sobotę, aby je wykonać. Dziękuję również uczestnikom za wzięcie w nim udziału i druhom z OSP Lubojna za pomoc w jego przygotowaniu i zrealizowaniu.

                                                                                                          Oprac. Mariusz Merc

Data opublikowania: 11:28, 10 października 2022

Kategorie: Aktualności