Sukces zespołu śpiewaczo-obrzędowego Borowianki

W dniu 18 października 2015 r. w Miejsko – Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach odbył się XII Jurajski Przegląd Zespołów Ludowych „Obrzędy, zwyczaje, tradycje”  w którym udział wzięło 12 zespołów (folklorystyczne, teatry wiejskie, grupy obrzędowe, i zespoły ludowe)  z regionu częstochowskiego. Zgromadzona publiczność mogła zapoznać się z wykopkami, darciem pierza, tradycjami dożynkowymi, uczestniczyć w Babskim Combrze, Andrzejkach i w Poprawinach. Wszystkie zespoły biorące udział w Przeglądzie wykazały się ogromnym kunsztem, kreatywnością i wiernością tradycji.

 

Poznanie i kultywowanie zwyczajów i obrzędów ludowych stanowi podstawę utrzymania własnej tożsamości regionalnej oraz wpływa pozytywnie na budowanie więzi rodzinnych między starszym i młodszym pokoleniem.

Jury w składzie: Alicja Zielińska- folklorysta, wykładowca i choreograf, Barbara Drozd- etnomuzykolog i Elżbieta Miszczyńska- etnograf, przyznało:

Grand Prix Zespołowi ,,Dąbrowianie” z Dąbrowy Zielonej za widowisko ,,Gromniczna”.

Pierwsze miejsce zdobył Zespół Śpiewaczo- Obrzędowy ,,Borowianki” z Borowna za przedstawienie ,,Wicie wieńca dożynkowego”.

 

Dwie równorzędne drugie nagrody przyznano Zespołowi Obrzędowemu ,,Grusza” z Rzerzęczyc za przedstawienie ,,Darcie pierza” i Zespołowi Pieśni i Tańca ,,Wolanie” z Woli za ,,Poprawiny”. Trzecie miejsce powędrowało do Grupy Teatralnej ,,Drabina” z Częstochowy za ,,Babski Comber”.

 

Jury postanowiło przyznać również wyróżnienia. I tak wyróżnienia otrzymały: Zespół ,,Ryczowianki” z Ryczowa, Zespół Folklorystyczny ,,Karlinianki” z Karlina, Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” z Koziegłów, Zespół Folklorystyczny ,,Kołacz” z Janowa, Zespół ,,Cyganeczki” z Sygontki oraz Zespół Śpiewaczy ,,Mierzęcanki” z Mierzęcic.

           

„Borowianki” znane są publiczności z widowisk obrzędowych poświęconych kultywowaniu tradycji ludowych: „Ostatni Różaniec”, „Siekarki”, „Wicie wieńca dożynkowego”, których scenariusze pisane są przez członkinie zespołu. Działalność zespołu podtrzymuje odchodzące w zapomnienie zwyczaje naszych przodków prezentując je  nowym pokoleniom.

 

Zespół „Borowianki” w swoim repertuarze posiada: pieśni i piosenki ludowe,  stare  pieśni kościelne, pieśni pątnicze, kolędy. Najstarsze utwory śpiewane przez „Borowianki” pochodzą z końca XIX wieku – zostały one ocalone i ożywione dzięki przekazom uzyskanym od najstarszych mieszkańców Borowna i okolic.

Ze względu na zanikanie niektórych gatunków folkloru zespół w swoim repertuarze umieścił pieśni obrzędowe z okresu Bożego Narodzenia, Wielkanocy jak również pielgrzymkowe.

Paniom z zespołu składamy serdeczne gratulacje, życzymy aby dalsza praca w zespole dawała wiele satysfakcji i obfitowała w kolejne sukcesy, a widzom niezapomnianych wzruszeń.

 

 

 

 

Data opublikowania: 07:52, 21 października 2015

Kategorie: Aktualności