Sukces mieszkańca Grabówki w Olimpiadzie Młodych Producentów Rolnych

Reprezentujący gminę Mykanów i powiat częstochowski Łukasz Szczepanik z Grabówki, zajął  V miejsce w Finale Wojewódzkim Olimpiady Młodych Producentów Rolnych i będzie reprezentował nasze województwo na Finale Krajowym w dniach 16-17 marca 2018 r. podczas XXII Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach.  Zwyciężył Roman Bathelt z powiatu bielskiego.

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych co roku wzbudza duże zainteresowanie wśród wielu młodych rolników jak i uczniów szkół rolniczych. Wydarzenie ma na celu popularyzację osiągnięć nauki i praktyki rolniczej, sprawdzenie aktualnej wiedzy w zakresie rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich i funduszy unijnych, rozbudzenie w osobach bezpośrednio w niej uczestniczących ambicji do dalszego dokształcania się, a także integrację środowiska producentów.

W dniu 23 lutego 2018 r, kilkudziesięciu zdolnych młodych rolników walczyło w siedzibie Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie o tytuł najlepszego młodego rolnika w województwie śląskim. Uczestnikami byli zarówno uczniowie szkół rolniczych jak również młodzi producenci rolni, posiadający wykształcenie rolnicze i będący właścicielami lub współwłaścicielami gospodarstw rolnych. Podczas Finału Wojewódzkiego Olimpiady wyłoniono pięciu najlepszych, którzy będą reprezentować nasze województwo na Finale Krajowym. Uczestnicy otrzymali cenne nagrody rzeczowe w postaci narzędzi i elektronarzędzi mających zastosowanie w gospodarstwie.

Organizatorem Finału Wojewódzkiego był Zarząd Wojewódzki Związku Młodzieży Wiejskiej w Katowicach oraz Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

Łukasz Szczepanik ma 27 lat, jestem absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie kierunku rolnictwo specjalizacji agronomia, agrobiznes. W 2015 roku korzystał  z programu pomocowego UE Ułatwienie startu młodym rolnikom i od tego czasu jest pełnoprawnym rolnikiem. Posiada własne gospodarstwo rolne o powierzchni około 20 ha, które otrzymał od rodziców. Wspólnie z rodzicami prowadzi produkcję zwierzęcą oraz roślinną uprawiając rzepak, pszenicę, pszenżyto oraz jęczmień. Swoją przyszłość wiąże z rolnictwem stawiając na dalszy rozwój gospodarstwa rodzinnego. Obecnie rozwija się w kierunku rynków finansowych i spekulacji oraz dużo podróżuje w góry.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia podczas Finału Krajowego.

 

 

Data opublikowania: 12:03, 6 marca 2018

Kategorie: Aktualności