Statuetka Starosty Częstochowskiego dla zespołu Śpiewaczo obrzędowego Borowianki.

Miło nam poinformować,  że zespół śpiewaczo-obrzędowy „Borowianki” został uhonorowany Statuetką Starosty Częstochowskiego w dziedzinie Kultura. To bardzo miłe i zasłużone wyróżnienie dla tego zespołu. Nominację zgłosił w grudniu 2014 roku Wójt Gminy Dariusz Pomada. Gratulujemy wyróżnienia, które zbiegło się z jubileuszem 30 lecia zespołu.

 

Zespół śpiewaczo-obrzędowy „Borowianki” istnieje od 1985 roku. Obecnie skład tworzą: Kierownik zespołu Stanisława Kopcik oraz Marianna Grabińska, Teodozja Gieroń, Janina Karoń, Helena Nowak, Regina Szumlas, Irena Wala, Teresa Worwąg.

Działalność zespołu podtrzymuje odchodzące w zapomnienie zwyczaje naszych przodków prezentując je  nowym pokoleniom. Najstarsze utwory śpiewane przez „Borowianki” pochodzą z końca XIX wieku – zostały one ocalone i ożywione dzięki przekazom uzyskanym od najstarszych mieszkańców Borowna i okolic.

Ze względu na zanikanie niektórych gatunków folkloru zespół w swoim repertuarze umieścił pieśni obrzędowe z okresu Bożego Narodzenia, Wielkanocy jak również pielgrzymkowe. Stanowi ważne ogniwo w życiu kulturalnym, kultywuje i przedstawia własny dorobek artystyczny. Zdobywając czołowe miejsca potwierdzają wysoki kunszt artystyczny.

Corocznie zespół bierze udział w konkursach, przeglądach i festiwalach zajmując czołowe miejsca.

W 2007 r. zdobyły I miejsce, w 2008 r. i w 2012 r. II miejsce, w 2009 r., 2010 r. i w2014 r. III miejsce, w 2013 r. wyróżnienie w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” Euro-Folklor w Zebrzydowicach.

W latach 2007 – 2008 zajęły II miejsce, w 2009 – 2010 I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Województwa Śląskiego „WICI” w Chorzowie.

W 2006 r. i 2008 r. zajęły I miejsce , w 2010 r. II miejsce, w 2012 r.  III miejsce w Jurajskim Festiwalu Folklorystycznym w Kłobucku.

W 2009 r.  III miejsce na IX Jurajskim Przeglądzie Zespołów Ludowych „Obrzędy, Zwyczaje, Tradycje” w Lelowie

W 2013 r. II miejsce w Jurajskim Przeglądzie Zespołów Ludowych „Obrzędy, Zwyczaje, Tradycje” w Koziegłowach

W 2012 r. wyróżnienie w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Ludowych i Śpiewaków  w Pawłowicach

W 2004, 2007 i w 2014 r. zespół reprezentował woj. śląskie na najbardziej prestiżowym  Ogólnopolskim Festiwalu Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym zdobywając wyróżnienie w 2004 r.

w 2009 r. 2011 r. i 2013 r. zespół uczestniczył w prezentacjach stołu wigilijnego podczas imprezy Bożonarodzeniowej „Pamiętajmy o tradycji” w Rędzinach.

Zespół „Borowianki” w 2012 r.. został laureatem i otrzymał statuetkę w konkursie „Lider Razem na wyżyny”

Wielokrotnie występował na dożynkach powiatowych i wojewódzkich zajmując również miejsca na podium za wicie wieńca dożynkowego. Zapraszany jest do uświetniania imprez gminnych, powiatowych i regionalnych.

Z okazji obchodzonego jubileuszu 27-lecia działalności artystycznej w 2012 r. Panie
z zespołu zorganizowały w swojej miejscowości „Biesiadę z Borowiankami”, na której stworzyły wystawę starych przedmiotów używanych dawniej na wsi w skład, której weszły.; krosna, żarna, praska do sera, masielnica i wiele innych. Przygotowały i przedstawiły  obrzęd „Siekarki”. Natomiast wszyscy uczestnicy biesiady mogli skosztować dań w staropolskim stylu, przygotowanych przez Panie z zespołu.

Zespół aktywnie uczestniczy w projektach realizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Mykanowie oraz współpracuje z kapelą ludową „Rybnianie”.

W 2015 roku obchodził będzie Jubileusz 30 – lecia swojej artystycznej działalności.
W swoim repertuarze posiada: pieśni i piosenki ludowe,  stare  pieśni kościelne, pieśni pątnicze, kolędy. Ponadto „Borowianki” znane są publiczności z widowisk obrzędowych poświęconych kultywowaniu tradycji ludowych: „Ostatni Różaniec”, „Wicie wieńca dożynkowego”, „Siekarki”,  których pomysłodawczyniami są członkinie zespołu.

 

 

 

Data opublikowania: 07:50, 23 lutego 2015

Kategorie: Aktualności