Relacja z Rajdu Kocinki

Ponad 190 osób uczestniczyło w VI Regionalnym Rajdzie Rowerowym „Doliną Kocinki ze startem i metą w Starym Kocinie. Rowerzyści przejechali ponad 35 kilometrów, głównie drogami polnymi i leśnymi duktami. W rajdzie brały udział osoby w wieku od 7 do 78 lat. Uczestnicy przyjechali na rajd indywidualnie oraz całymi rodzinami, były też grupy zorganizowane.

 

W czasie wspólnego przejazdu wszyscy mieli okazję podziwiać wiele uroczych zakątków a także miejsc związanych z historią. Jedną z największych atrakcji był niewątpliwie bór jodłowy na uroczysku Zasmole, gdzie najstarsze jodły mają ponad 140 lat i osiągają wysokość 32 metrów. Trasa rajdu prowadziła w wielu miejscach wzdłuż samej Kocinki. Szczególnie dolny bieg tej urokliwej rzeki, gdzie płynie ona cały czas środkiem lasu, należy do najpiękniejszych odcinków rzek naszego regionu. W Starym Kocinie zachował się częściowo młyn wodny będący unikalnym zabytkiem hydrotechnicznym. W tej okolicy w dniu 2 września 1939 toczył krwawe walki wycofujący się spod Mokrej 2 pułk strzelców konnych pod dowództwem ppłk Józefa Mularczyka. Miejscowości Kuźnica, Trzebca i Kule przyciągały swoim pięknem i wspaniałymi miejscami kąpielowymi oraz lasami, które w okresie późno letnim i jesiennym obfitują w grzyby. 

 

Na zakończenie rajdu, które miało miejsce na festynie organizowanym przez miejscową Szkołę Podstawową wszyscy uczestnicy otrzymali posiłek w postaci kiełbaski z grilla . Wcześniej w czasie jazdy mogli też poczęstować się słodkimi bułeczkami ufundowanymi przez piekarnię Tyf-Pol z Cykarzewa Północnego. Nagrodę główną – rower turystyczny ufundowaną tradycyjnie przez BS w Mykanowie wylosowała 13 – letnia Paulina Węglowska ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie. Drugą nagrodę główną, dwudniową wycieczkę w Pieniny, którą ufundował Adam Wochal – koordynator rajdu wylosowała Aleksandra Chudzicka z Mykanowa.

Następnie ogłoszono wyniki Konkursu na logo rajdu przeprowadzonego w Szkole Podstawowej. W Konkursie udział wzięło 20 dzieci. I miejsce zajęła Sandra Pytel a wyróżnienia otrzymały: Martyna Daroń, Dominika Kubas i Julia Pijanka. Rozlosowano również wiele innych nagród ufundowanych przez pozostałych sponsorów. Obdarowano również upominkami najmłodszych uczestników rajdu, którymi byli: 7 – letni Mikołaj Iwanowski z Kruszyny, 8 – letni Krzysztof Stanek z Lubojny, oraz dwoje 9 – latków Magdalena Mrożek z Częstochowy i Jakub Łysak z Mykanowa. Najstarszym uczestnikiem rajdu okazał się być Klemens Lipka ze Starego Cykarzewa, któremu dzielnie dotrzymywali koła pochodzący z Nowego Kocina Michał Grabara oraz Jan Gołębiewski z Mykanowa. Upominki wręczono również najliczniejszym rodzinom biorącym udział w rajdzie. Nagrody w tej kategorii odebrali: Bastek Dariusz z Lubojny, Juszczyk Marian z Mykanowa, Rachwalik Agata z Kruszyny, Tomasz Kucharski z Łęgu, Marek Olejarczyk z Radomska, Tomasz Tylel z Cykarzewa Północnego. Najliczniejszą 20 – osobową grupą zorganizowaną byli uczniowie i opiekunowie ze Szkoły Podstawowej nr 47 z Częstochowy, a najliczniej reprezentowanym sołectwem był Mykanów, z którego przyjechało ponad 30 osób.
Organizatorem rajdu było Stowarzyszenie „Razem na wyżyny” we współpracy ze Szkołą Podstawową i Ochotnicza Strażą Pożarną w Starym Kocinie. Patronat honorowy nad imprezą objął Wójt Gminy Mykanów. Głównym sponsorem był BS w Mykanowie a pozostałymi sponsorami i partnerami, którym organizatorzy składają serdeczne podziękowania byli: Starostwo Powiatowe w Częstochowie, ARiMR Oddział Regionalny
w Częstochowie, OSP w Mykanowie, Firma „GRENN PACK -Tadeusz Szymanek
z Wierzchowiska, Piekarnia „TYF-POL – Adam i Tomasz Tyfel z Cykarzewa, Firma „ADAMPOL” – Adam Tomaszewski z Mykanowa, FHU „BAPOL” – Barbara Podolak z Mykanowa, Zakład Piekarniczy – Marek Białas z Grabowej, Zakład Piekarniczy – Jan Ziółkowski z Cykarzewa, Straż Gminna w Mykanowie. Przy organizacji rajdu szczególnie aktywne były następujące osoby – Edyta Bauć, Halina Pruciak, Andrzej Noszczyk, Sękowski Edward, Grzegorz Podolak, Marek Brewczyński i Kamil Szymczak.
Koordynatorem całości imprezy i przewodnikiem na trasie był Adam Wochal.
Na zakończenie wielkie słowa uznania dla wszystkich uczestników, za wzorowe zdyscyplinowanie, zachowanie prządku na trasie i wzajemną życzliwość.
Do Starego i Nowego Kocina zapraszamy ponownie za rok kiedy wybierzemy się w Dolinę Białej Okszy i nad Zalew w Ostrowach.

 

W niedzielę 3 sierpnia odbędzie się VIII Rajd Rowerowy „Doliną Warty”. Start na placu targowym w Kruszynie o godz. 10.00. Zakończenie ok. 15.00 na festynie wiejskim w Teklinowie. Trasa przejazdu ok. 30 km w większości drogami polnymi i leśnymi duktami. Wpisowe 10 zł. Koordynator rajdu: Halina Pruciak tel. 665 815 416. Wyjazd grupy z Mykanowa o godz. 9.00 spod remizy OSP.
Kontakt: Adam Wochal – tel. 693 542 216.

 

 {phocagallery view=category|categoryid=272|limitstart=0|limitcount=44}

 

Data opublikowania: 10:04, 11 czerwca 2014

Kategorie: Aktualności