Rajd rowerowy wokół Kocina

6 października w Starym Kocinie odbył się rajd rowerowy zorganizowany w ramach projektu „Gdzie drzemie siła rozwoju Starego i Nowego Kocina”. Ku zaskoczeniu wszystkich na linii startu pojawiło się ponad 70 osób, w tym radny powiatu częstochowskiego Adam Wochal, lokalny historyk Jan Szlama oraz Prezes Honorowy OSP Stary Kocin Jerzy Migoń. Najstarszy rowerzysta miał 78 lat, a najmłodszy 4 lata.

 

Rajd ten był pierwszym punktem inicjatywy „Trasa rowerowo-edukacyja kocińską krainą”. Miał on na celu wybranie 10 najciekawszych pod względem przyrodniczym i historycznym miejsc.

 

Przejechaliśmy 15 kilometrową trasę, która rozpoczęła się przy kapliczce w Starym Kocinie. Następnie zatrzymaliśmy się przy remizie, aby obejrzeć izbę pamięci, w której można znaleźć zdjęcia strażackie, stare hełmy, mundury oraz gablotę poświęconą zmarłym druhom. Kolejnym przystankiem był most oraz jaz wodny na rzece Kocince, przy którym znajdują się ruiny zabytkowego młyna i tartaku. Stąd wyruszyliśmy do lasu Lemańsk: wysłuchaliśmy opowieści o pochówku Eryka Stokłosy, obejrzeliśmy aleję dębową oraz grób pięciu żołnierzy Września 1939, gdzie co roku odbywają się uroczystości organizowane przez szkołę podstawową w Starym Kocinie. Z Lemańska udaliśmy się przez Parcelę do lasu Gaj, gdzie znajduje się objęte programem Natura 2000 „Torfowisko przy dolinie Kocinki”. Ostatnim przystankiem było wspólne ognisko za Domem Ludowym w Nowym Kocinie.

W ramach projektu w Starym oraz Nowym Kocinie powstaną trzy tablicę informacyjne, 10 plansz oraz broszury z opisem najciekawszych miejsc. Koordynatorem całego projektu jest pani Magda Majewska z GOKu, natomiast inicjatywy panowie Jarosław Migoń, Roman Popenda oraz Grzegorz Grabara. W projekcie aktywny udział bierze również koło ZMW Stary Kocin- w przejażdżce uczestniczyło 22 członków.

 

opr. Szymon Migoń

 

{phocagallery view=category|categoryid=244|limitstart=0|limitcount=14}

Data opublikowania: 11:26, 15 października 2013

Kategorie: Aktualności