Projekt „Nadzieja, Zwycięstwo” i sukces uczennicy Szkoły Podstawowej im. 6 Pułku Piechoty w Starym Broniszewie.

Projekt edukacyjny „Nadzieja, Zwycięstwo”, realizowany od maja do listopada 2019 roku, ma na celu, jak czytamy na stronie projektu, „przypomnienie, a dla młodszego pokolenia ukazanie niezwykłej postaci Jana Pawła II i Jego wielkiego wkładu w budowanie wolnej i niepodległej Polski, jedności narodowej, a nade wszystko w odzyskanie przez Polaków godności, szacunku, dumy, przekonania o własnej wartości i odkrycia narodowej tożsamości”.

Projekt składa się z dwóch części. I etap projektu NADZIEJA związany jest ściśle z Jasną Górą i pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Ojczyzny w 1979 roku. II etap projektu ZWYCIĘSTWO przedstawia skutki niezwykłego spotkania Papieża z rodakami na polskiej ziemi przez zapoznanie z nieznanym w rejonie częstochowskim i w kraju protestem „ludzi Solidarności” w klubie IKAR w Częstochowie w 1980 r.

Projekt zyskał wsparcie Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022. Realizują go: Towarzystwo Patriotyczne Kresy, Jasnogórski Instytut Maryjny i delegatura Kuratorium Oświaty w Częstochowie, pod patronatem poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej, poseł na Sejm RP Lidii Burzyńskiej, Śląskiej Kurator Oświaty Urszuli Bauer,  przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligóry, dyrektora Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego o. Mariusza Tabulskiego.

Uczniowie wzięli udział w realizacji obu etapów projektu. W etapie NADZIEJA uczennica klasy VIII Nikola Karoń pod kierunkiem Pani Moniki Kasprzyk przystąpiła do rywalizacji w konkursie literackim dla młodzieży „Czerwcowe dni 1979 roku moich bliskich z Janem Pawłem II w Częstochowie”. Jej wywiad ze świadkami historii zyskał uznanie jury i pozwolił jej zająć II miejsce w tym konkursie.

Również przedszkolaki z grupy Maluchów i Starszaków zaangażowały się w projekt. Natasza Cichoń z rodzicami i Wojtuś Karoń z babcią wykonali prace plastyczne na rodzinny konkurs plastyczny dla przedszkolaków „Jan Paweł II w życiu naszej rodziny”.

W ramach etapu ZWYCIĘSTWO uczniowie klasy VIII obejrzeli film dokumentalny „IKAR – stan wyjątkowy” oraz wzięli udział w szkolnym etapie Wielkiego Testu o IKARZE. Maksymilian Paludkiewicz reprezentował Szkołę Podstawową im. 6 Pułku Piechoty w Starym Broniszewie w Finale Wielkiego Testu o IKARZE, który odbył się 26 września w Częstochowie.

Uczniowie klas V-VI mieli okazję spotkać się ze świadkiem historii. 19 września 2019 roku w siedzibie częstochowskiej „Solidarności” uczestniczyli w spotkaniu ze Zbigniewem Bonarskim, przedstawicielem strajkujących w IKARZE robotników.

Uroczyste podsumowanie realizacji etapu NADZIEJA połączone z wręczeniem nagród laureatom konkursów odbyło się 16 października 2019 roku na Jasnej Górze.

Szkolny koordynator
Katarzyna Zbień

Data opublikowania: 10:15, 22 października 2019

Kategorie: Aktualności