Planeta energii – projekt edukacyjny w Wierzchowisku

„Planeta Energii” to organizowana przez Grupę ENERGA ogólnopolska akcja edukacyjna skierowana do nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jej celem jest propagowanie wśród dzieci wiedzy nt. energii elektrycznej – źródeł jej wytwarzania, roli w codziennym życiu oraz niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą nieprawidłowe korzystanie z urządzeń elektrycznych i nierozważne zachowanie w pobliżu obiektów energetycznych.

 

Konkurs „Planeta Energii” do którego przystąpiła klasa III Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku to podróż po niezwykłym świecie energii elektrycznej, która nie tylko uczy, ale jest też świetną zabawą. To szansa dla całej klasy na wygranie wizyty kosmicznego miasteczka edukacyjnego z mnóstwem atrakcji!

Warunkiem uczestnictwa w projekcie było zrealizowanie przynajmniej trzech scenariuszy i podjęcie działań dodatkowych mających na celu przybliżanie dzieciom zagadnień z energetyki.

Nasza szkoła od lat zajmuje się podejmowaniem działań ekologicznych, które są dla nas niezwykle ważne. Poprzez realizację działań ekologicznych rozbudzamy w dzieciach wrażliwość na piękno przyrody oraz kształtujemy właściwe postawy proekologiczne, nacechowane szacunkiem dla całej przyrody.

Ciekawe treści, ważne informacje, pogadanki, doświadczenia i eksperymenty zainspirowały uczniów do realizacji wszystkich sześciu scenariuszy. Cała przygoda na planecie energii była trudnym, ale bardzo interesującym wyzwaniem. Zostały podjęte działania dodatkowe, które miały pogłębić zdobytą wiedzę i umiejętności.

Braliśmy udział w zajęciach plastycznych – wykonywaliśmy rysunki związane z segregacją śmieci, elektrośmieciami, źródłami odnawialnymi, oszczędzaniem energii i wody, a także  plakaty przedstawiające czyste i zanieczyszczone środowisko. Efektem naszej pracy było stworzenie na korytarzu szkolnym gazetki „Dbamy o naszą planetę”, która wzbudziła wśród pozostałych  uczniów duże zainteresowanie. 

 „Krótka lekcja ekologii” – pod takim hasłem odbyło się przedstawienie teatralne dla rodziców, przedszkolaków i uczniów naszej szkoły. Było ono podsumowaniem tego, czego dzieci nauczyły się w trakcie zajęć. Głównym jego celem było uświadomienie dzieciom dlaczego należy dbać o przyrodę, w jaki sposób oszczędzać energię i wodę. Dzieci zaśpiewały piosenki pod tytułem „Ziemia, wyspa zielona”, „Leśne duszki”, „Eko miś”, omawiały zasady segregowania śmieci. Występ trzecioklasistów bardzo podobał się dzieciom. Piękne stroje, wpadająca w ucho muzyka zrobiły na nich duże wrażenie. Publiczność jeszcze długo śpiewała piosenki z obejrzanego przedstawienia. Wszyscy aktorzy na zakończenie swojego występu z rąk pani dyrektor otrzymali dyplomy za udział w przedsięwzięciu.

Podczas zajęć praktycznych uczniowie przygotowywali pyszne desery. Do stworzenia dania wykorzystywali owoce, orzeszki, nasiona i bitą śmietanę.

Aby stworzyć puszystą pierzynkę potrzebowali miksera. Istotnym elementem tych zajęć było uświadomienie zainteresowanym sposobów właściwego korzystania z urządzenia elektrycznego oraz bezpiecznego wykorzystywania energii elektrycznej.

Konkurs plastyczny  „O czystość dbam, ekologiczny kubek mam” polegał na stworzeniu ekologicznego kubeczka. Uczniowie malowali na szkle planety, drzewa, żarówki, kosze do segregacji śmieci, aby ich prace były najciekawsze. Jury zdecydowało, że:

I miejsce zdobyła Wiktoria Dudek

II miejsce Patrycja Gołda

III miejsce Alicja Pacuda

Wyróżnienie otrzymała Wiktoria Kweczke

 

Najbardziej absorbującym zadaniem było tworzenie obwodów elektrycznych z wykorzystaniem żarówek, wiatraków, radioodbiorników, gwoździ i innych ciekawych materiałów.

18 marca 2013r. ogłoszone zostaną wyniki konkursu. Ach jakby było miło gdyby kosmiczne miasteczko odwiedziło właśnie nas. 

Magdalena Bałdys

 {phocagallery view=category|categoryid=220|limitstart=0|limitcount=13}

Data opublikowania: 11:52, 15 lutego 2013

Kategorie: Aktualności