Orkiestra z Mykanowa podbiła Chiny

170 orkiestr uczestniczyło w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr w Szanghaju. Wśród nich wspaniale zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy OSP w Mykanowie.

Szanghajski festiwal (28.04 – 02.05 br.), który odbywa się podczas święta pracy i oficjalnego rozpoczęcia wiosny przyciąga wielu mieszkańców i turystów. Corocznie zwiększa się również liczba uczestniczących zespołów (dla porównania w 2017 r. wystąpiły 133 orkiestry). W salach koncertowych odbywają się występy zespołów symfonicznych, a na ulicach miasta i hali sportowej Uniwersytetu Fudan pokazy musztry paradnej. W tej drugiej kategorii zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy OSP w Mykanowie.

Długa droga z Mykanowa do Szanghaju rozpoczęła się od akceptacji zgłoszenia i zaproszenia wystosowanego przez China Association for Symphonic Bands and Ensembles, które tylko 4 miejsca przydzieliło zespołom spoza Chin.  Wśród tego zaszczytnego grona oprócz muzyków z Mykanowa znalazła się Litewska Państwowa Orkiestra Dęta TRIMITAS z Wilna, zwycięzca otwartych mistrzostw Indonezji w kategorii musztry paradnej z  Suankularb College Marching Band z Tajlandii oraz 120 osobowa orkiestra uniwersytecka z Japonii. Do wielkiego wydarzenia doszło już podczas ceremonii otwarcia, 28 kwietnia, podczas której pobito rekord Guinnessa w liczbie zespołów wykonujących chiński hymn narodowy. Kolejne dni to występy na ulicach Szanghaju, m.in. przed słynną Oriental Pearl TV Tower. Mierząca 468 m budowla należy do najwyższych wież na świecie. Niezapomnianym wydarzeniem dla wszystkich muzyków był również rejs po rzece Huangpu i granie „Ody do radości”, której słuchały tysiące mieszkańców stojących wzdłuż nabrzeża. Podczas trwania festiwalu organizatorzy zadbali o to, by uczestnicy mieli również możliwość poznania największego miasta chińskiego. Muzycy zwiedzili, m.in. Muzeum Szanghajskie, Muzeum Jedwabiu, nadbrzeżną promenadę Bund, Nanjing Road, Shikumen Old City oraz Tianzifang, byłą francuska enklawę, na której zachowano tradycyjne chińskie budownictwo. Bardzo dobre oceny za dotychczasowe występy pozwoliły orkiestrze z Mykanowa na zaprezentowanie swojego programu podczas ceremonii zakończenia festiwalu, do której zaproszono tylko 8 zespołów na czele z Orkiestrą Reprezentacyjną Chińskiej Marynarki Wojennej i Chińską Orkiestrą Reprezentacyjną Policji. W najbliższym czasie każdy z zespołów otrzyma od komitetu organizacyjnego podsumowanie wraz z oceną prezentacji.

Podczas podróży do najludniejszego kraju świata nie mogło zabraknąć wizyty w Pekinie. Stolica Chin imponuje wielkością i rozmachem. Większość atrakcji można podziwiać na fotografiach i w telewizji, ale trzeba je zobaczyć na żywo, bo robią niesamowite wrażenie. W ciągu 3 dni muzykom udało się zwiedzić, m.in.: plac Bramy Niebiańskiego Spokoju – jeden z największych publicznych placów na świecie, na którym znajduje się Mauzoleum Mao Zedonga oraz Pomnik Bohaterów Ludowych, Pałac Cesarski, znany jako Zakazane Miasto wraz ze Wzgórzem Węglowym, z którego rozpościera się widok ma centrum Pekinu. Nie mogło zabraknąć również wizyty na najdłuższej budowli świata – Wielkim Murze Chińskim. Budowa fortyfikacji uważanej za dziedzictwo kulturowo-gospodarcze rozpoczęła się w VI wieku p.n.e., a ostatni fragment wzniesiono w roku 1878. Kontynuacja podróży to zwiedzanie Doliny Mingów, spacer Aleją Duchów, zwana też Drogą Kamiennych Postaci. Ostatni dzień to wizyta w Świątyni Nieba, najpiękniejszej pekińskiej świątyni, którą dwa razy w roku odwiedzał cesarz, aby pokłonić się Niebu oraz zwiedzanie Pałacu Letniego – zespołu ogrodowo-pałacowego położnego nad jeziorem, w którym schronienia przed upałami szukał cesarz wraz ze swoją świtą.

Tak wielkie przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia licznych sponsorów. Szczególne podziękowania składamy Wójtowi Gminy Mykanów oraz Radzie Gminy Mykanów, Staroście Częstochowskiemu oraz Radnym Starostwa, Krzysztofowi Kucharczykowi z firmy ,,Mobilek’’, Rafałowi, Wiolettcie Pietrzykowskim ,,Wiola’’, Stefanowi Grobelakowi, Radosławowi Pilarskiemu ,,Radpol’’, mieszkańcom Gminy Mykanów oraz rodzicom za zaangażowanie i organizację imprez wspierających działalność naszej orkiestry

Patryk Jeziak

 

Data opublikowania: 09:30, 1 czerwca 2018

Kategorie: Aktualności