Odchody Święta Niepodległości w Wierzchowisku

„Dziś są Polski urodziny…” – pod takim hasłem we wtorek 12.11.2013 r. obchodziliśmy uroczystość upamiętniającą obchody Święta Niepodległości. Wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku w skupieniu obejrzeli przedstawiony przez starszaków i uczniów klasy IV  montaż słowno-muzyczny. Uroczystość miała szczególną oprawę.

 

Ciekawa scenografia, godło, na którym orzeł rozrywa pęknięte kajdany, flagi i odświętne stroje oraz odśpiewany we właściwej postawie hymn państwowy, to wszystko stworzyło niecodzienną atmosferę spotkania.  Czwartoklasiści rozpoczęli akademię, tańcząc poloneza. Młodsi zadawali swoim starszym kolegom bardzo trudne pytania: „Co to jest niepodległość? Kto ukradł i zagrabił naszą ojczyznę? Kto to jest patriota? Czwartoklasiści dumnie dzielili się wiedzą i w przystępny sposób odpowiadali na pytania młodszych kolegów. Tak zaprojektowany scenariusz miał za zadanie jasno i jednocześnie w ciekawy sposób przekazać wiedzę o trudnym wydarzeniu, jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości.  Były wiersze, w których nie zabrakło wspomnień z czasów, kiedy nie było Polski na mapie oraz piosenki , takie jak „Niepodległość – trudne słowo”, „Nasze polskie ABC”. Przedszkolaki zaprezentowały wiersz   „Katechizm polskiego dziecka” autorstwa W. Bełzy.

” – Kto ty jesteś?
–   Polak mały.
–  Jaki znak twój?
–  Orzeł biały.„….

Podczas uroczystości zasmakowaliśmy ludowej kultury, patrząc na mazura odtańczonego przez najmłodszych.

Jesteśmy dumni, że możemy wśród najmłodszych  zaszczepiać miłość i przywiązanie do Ojczyzny. Dzieci udowodniły, że posiadają ogromną wiedzę o Polsce i zdały swój egzamin z historii.

 

Magdalena Bałdys
Małgorzata Rożniewska

 

{phocagallery view=category|categoryid=249|limitstart=0|limitcount=9}

 

 

 

Data opublikowania: 08:54, 19 listopada 2013

Kategorie: Aktualności