Nowy system rekrutacji do Wojska Polskiego

We wszystkich województwach zostały uruchomione Wojskowe Centra Rekrutacji, w ramach których prowadzony będzie proces rekrutacji do Sił Zbrojnych RP. Do tej pory wszystkie formalności związane z rekrutacją do wojska, w tym szkolenie przygotowawcze, trwało średnio 190 dni. Nowe rozwiązania skracają ten okres maksymalnie do 50 dni jednocześnie wprowadzając udogodnienia w procesie rekrutacji.

W Wojskowych Centrach Rekrutacji kandydaci w ciągu jednego dnia zrealizują wszystkie niezbędne formalności.

Najważniejsze zmiany:

  • portal rekrutacyjny www.zostanzolnierzem.pl – rekrutacja w formie elektronicznej. Maksymalnie w 14 dni od złożenia wniosku elektronicznego otrzyma informację kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania
  • Wojskowe Centrum Rekrutacji – już we wrześniu ruszają Wojskowe Centra Rekrutacji, czyli miejsca, w których kandydat do wojska odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem ora będzie zbadany przez komisję lekarską. W przypadku pozytywnej opinii specjalistów z Wojskowego Centrum Rekrutacji kandydat na żołnierza tego samego dnia otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe.
  • szkolenie podstawowe – maksymalnie 30 dni. Po pozytywnym zakończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej kandydat- już jako żołnierz, zostanie przeniesiony do rezerwy. Następnie zostanie zapoznany z wolnymi stanowiskami w wybranych jednostkach na terenie kraju.

Data opublikowania: 09:19, 4 września 2020

Kategorie: Aktualności