Niezwykłe przeżycie, świetna atmosfera, organizacja na najwyższym poziomie oraz fenomenalny koncert Golec uOrkiestry. Tak w kilku słowach można opisać Galę Floriany, na którą zaproszone zostały dwie jednostki z Gminy Mykanów – OSP Mykanów oraz OSP Stary Kocin. Warto odnotować, że OSP Mykanów wygrała statuetkę w kategorii Sport, Rekreacja i Turystyka za organizację „Crossu Zapaleńców”. Inicjatywa przyznawania „strażackich Oscarów”, jak pieszczotliwie nazywają ją organizatorzy, została zapoczątkowana w zeszłym roku przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz miesięcznik „Strażak”. Celem konkursu jest nagrodzenie najbardziej zaangażowanych społecznie jednostek oraz pracodawców w dwunastu kategoriach.
Obie jednostki z Gminy Mykanów zostały nominowane w kategorii Sport, Rekreacja i Turystyka. OSP Stary Kocin za realizację „Rajdu Rowerowego po Ziemi Kocińskiej” wspólnie z partnerami – Radą Sołecką Wsi Nowy Kocin oraz ZMW Stary Kocin, natomiast OSP Mykanów za „Cross Zapaleńców – bieg terenowy z przeszkodami” realizowany samodzielnie. Pomimo aż 256 zgłoszeń z całej Polski, kapituła wybrała 52 nominowane jednostki. Wśród nominowanych znalazło się tylko 5 jednostek z Województwa Śląskiego, w tym aż 2 z naszej gminy, co zasługuje na słowa pochwały. Ostatecznie reprezentanci z Mykanowa powrócili ze statuetką. Kapituła nagrodziła ich wytrwałą pracę na rzecz promocji zdrowego stylu życia oraz aktywizowania lokalnej społeczności. Smaczku nagrodzie dodaje fakt, iż statuetkę w tej kategorii wręczała legenda polskiego kolarstwa Pan Czesław Lang.
Projekt Cross Zapaleńców – terenowy bieg z przeszkodami narodził się w głowach ochotników z Mykanowa już 5 lat temu. Od tej pory co roku pod koniec wakacji urządzają oni święto biegów przeszkodowych w Mykanowie. Ściganie odbywa się na dwóch dystansach 5km i 10km ,a bieg ma charakter ogólnopolski. Na trasie znajduje się ok. 30 przeszkód m.in. 5-metrowa ściana nachylona pod kątem 75 stopni, 3-metrowa pionowa ściana, monkey bar, siatki, strzelanie z broni ASG, przejście przez staw, zasieki. Wizytówką biegu stał się labirynt w polu kukurydzy, który w 2017r miał łączną długość ścieżek 1500m! Na mecie wszyscy biegacze otrzymują pamiątkowy medal, a w strefie zawodnika czekają na nich stoły uginające się od jedzenia, w tym domowych wypieków.
Idea Rajdów rowerowych po Ziemi Kocińskiej zrodziła się ponad 5 lat temu w ramach projektu „Gdzie drzemie siła rozwoju Starego i Nowego Kocina”, którego koordynatorami byli pracownicy Gminnego Ośrodku Kultury w Mykanowie. Dzięki staraniom mieszkańców, ówczesnego dyrektora GOKu Krzysztofa Polewskiego oraz animatorów udało się wypracować 4 projekty, które następnie zostały zrealizowane w Starym oraz Nowym Kocinie. Jednym z nich było wytyczenie „Trasy rowerowo-edukacyjnej Kocińska Krainą”. Równocześnie z wytyczeniem ścieżki, przeprowadzono pierwszy rajd, który miał na celu zintegrować lokalną społeczność oraz promować turystykę rowerową oraz walory krajobrazowe Ziemi Kocińskiej. Z roku na rok rajd cieszy się coraz większą popularnością, przyciągając na linie startu rowerzystów z całego regionu częstochowskiego. Dodatkową atrakcją są wspólny grill oraz liczne nagrody dla uczestników.