Narodowe Święto Niepodległościw SP im. Marcina Kacprzaka w Starym Cykarzewie

10 listopada 2023r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów.

Narodowe Święto Niepodległości, które przypada 11 listopada, to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Przez 123 lata nasi przodkowie przelewali krew, niosąc w sercach nadzieję, że Polska powróci na mapy Europy i świata jako wolny kraj. To właśnie dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadków najcenniejsze wartości zostały uratowane – polski język, kultura, obyczaje.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się odśpiewaniem przez uczniów i nauczycieli, w obecności sztandaru szkoły, w podniosłej atmosferze, hymnu narodowego. W ten sposób nasza placówka po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”, której celem jest wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie w montażu słowno-muzycznym, na tle barw narodowych, uczniowie naszej szkoły wierszem i piosenką przypomnieli długą i trudną drogę Polski do niepodległości oraz wyrazili wdzięczność i oddali hołd wszystkim tym, którzy walczyli za Polskę, za wolność, za tożsamość narodową. Uczniowie strojem galowym i widocznymi kotylionami podkreślili uroczysty charakter spotkania. Była to piękna lekcja historii. Na zakończenie akademii przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, jako wyraz naszego szacunku dla poległych w walce o niepodległość, złożyli okolicznościowe kwiaty pod Dębem Piłsudskiego.

            Dziś żyjemy w wolnej Ojczyźnie, ale należy pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać, pielęgnować ją. My, teraz możemy swobodnie uczcić bohaterstwo, ofiarność walczących o odzyskanie niepodległości, ale nie zawsze tak było. Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada, zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937r., a zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945r.. W okresie II wojny światowej i w czasach komunizmu nie wolno było czcić tego dnia. Święto  przywrócono dopiero przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989r. pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”. 

            Pamiętajmy o swojej przeszłości, szanujmy ją. Zawsze miejmy w pamięci słowa Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, który powiedział: „Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem. Staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.

 Edyta Nadolska

 

Data opublikowania: 07:45, 24 listopada 2023

Kategorie: Aktualności