Młodzieżowa Orkiestra Dęta Mykanów uhonorowana w konkursie „Marka-Śląskie” 2020

Z przyjemnością informujemy, iż Młodzieżowa Orkiestra Dęta Mykanów, zgłoszona przez naszego Wójta – Dariusza Pomadę – do udziału w XI edycji konkursu „Marka-Śląskie”, otrzymała nominację w kategorii „Kultura”.

Organizatorami konkursu są Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Prezes Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach Wiktor Pawlik przy współudziale TVP 3 Katowice, Radia Katowice oraz Dziennika Zachodniego.

Konkurs ma na celu promocję województwa śląskiego, która koncentruje się nie tylko na jego atutach przemysłowo-gospodarczych, ale także na zjawiskach społecznych, kulturalnych, politycznych czy sportowych.

Nagroda „Marka-Śląskie” jest podziękowaniem za aktywne, przedsiębiorcze oraz odpowiedzialne społecznie postępowanie, które przyczynia się do tworzenia rozpoznawalnej marki Śląskie.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Mykanów to zespół ze 110-letnią tradycją. Jest przykładem lokalnego niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Występuje podczas przedsięwzięć kulturalnych w całym kraju, a także poza jego granicami. Jest czterokrotnym laureatem Ogólnopolskich Festiwali Orkiestr Dętych OSP (największych tego typu w Polsce), a także wielokrotnym laureatem festiwali międzynarodowych. W ubiegłym roku orkiestra reprezentowała Polskę m.in. we Francji i w Chinach. Na ostatnim Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr OSP, który odbył się w czerwcu 2019 r w Białymstoku, zespół zwyciężył w dwóch głównych kategoriach – koncertu scenicznego oraz musztry paradnej potwierdzając tym, że województwo śląskie posiada nadal ogromny kapitał muzykowania orkiestr dętych.

Orkiestra bierze udział w wydarzeniach kulturalnych na terenie gminy Mykanów i całego województwa śląskiego. Zapewnia oprawę muzyczną podczas ważnych uroczystości patriotycznych i religijnych, takich jak rocznica wybuchu II Wojny Światowej, Święto Odzyskania Niepodległości, Święto Narodowe Trzeciego Maja, Pasterka i Boże Ciało. Sama rokrocznie organizuje koncerty noworoczne dla mieszkańców gminy i okolic, a także letnie festiwale na terenie gminy, do udziału w których zaprasza zaprzyjaźnione orkiestry z regionu.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Mykanów oprócz koncertów scenicznych w swoim programie ma również musztrę paradną, którą wielokrotnie reprezentowała na różnego rodzaju festiwalach i konkursach za granicą. W ostatnich latach brała udział m.in. w XVII Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Gulianova we Włoszech i International FIBM Festiwal w Malgrat de Mar w Hiszpanii. Dwukrotnie występowała na kontynencie azjatyckim, podczas The Shanghai Spring International Music Festival w Chinach w 2018 roku i 6 th Nanchang International Military Tattoo również w Chinach w 2019 roku.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Mykanów wielokrotnie koncertowała na deskach Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana, prezentując własne opracowania muzyki polskiej i światowej. Do swoich występów często zaprasza gwiazdy polskiej wokalistyki, ostatnio m.in. Karolinę Sambor-Kobiałkę ( sopran liryczny) czy solistę Kameraty Silesia tenora Michała Szczepana.

Gratulujemy nominacji w konkursie „Marka-Śląskie” 2020 oraz życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji, w której tle rozbrzmiewają dźwięki „Curtain Call” w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Mykanów.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Mykanów – pokaz slajdów

 

Data opublikowania: 09:05, 24 sierpnia 2020

Kategorie: Aktualności