Mistrzowie kodowania z Lubojny

Żyjemy w świecie, który został dotknięty przez szybki postęp technologiczny. Aby poradzić sobie z tymi szybkimi zmianami i sensem świata wokół nas, musimy nie tylko rozwijać naszą wiedzę o tym, jak działa technologia, ale także rozwijać umiejętności i zdolności, które pomogą nam dostosować się do życia w tej nowej erze. Uczenie się kodowania pomaga nam zrozumieć jak to wszystko działa. Pozwala realizować nowe pomysły, zarówno do pracy jak i dla zabawy. Co więcej, pomaga nam uwolnić naszą kreatywność i pracować wspólnie.


Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lubojnie uczestniczy w IV edycji programu „Mistrzowie Kodowania”. Jesteśmy jedną z 1600 szkół z całej Polski i pierwszą w Gminie Mykanów, która zakwalifikowała się do udziału w tym programie. Jego celem jest nauka programowania w języku Scratch podczas dodatkowych zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez mgr Magdalenę Lacek. Organizatorami programu są Samsung Electronics Polska. Program został objęty patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Co roku organizowany jest Europejski Tydzień Kodowania. W ramach Tygodnia Kodowania odbywa  się na świecie szereg interesujących przedsięwzięć. Jest to inicjatywa powołana w 2013 r. przez ludzi związanych z Komisją Europejską. Akcja realizowana jest w całej Europie przez wolontariuszy i ma na celu szeroko rozumianą promocję programowania i nowych technologii. Jej celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym roku obchodziliśmy go w tygodniu między 15 a 23 października. W ubiegłym roku w Polsce odbyło się ponad 300 wydarzeń promujących kodowanie. W tym roku wydarzenia jeszcze trwają. Nasza szkoła przystąpiła  również do projektu. W ramach dodatkowych zajęć uczniowie stawiali pierwsze kroki w programie Scratch. Wykonywali  proste programy, animacje, rysunki. Poznali również tajniki kodowania uczestnicząc w zajęciach   opartych o scenariusze udostępnione przez  platformę Mistrzowie kodowania oraz  code.org.  Uczniowie rozwijali kreatywność, kształtowali umiejętności logicznego myślenia, umiejętność rozwiązywania problemów oraz planowania działań. Udział w Europejskim Tygodniu Kodowania pokazał uczniom, że przy pomocy komputera można się doskonale uczyć  poprzez zabawę. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia, były bardzo zaangażowane. Pierwsze kroki w kodowaniu przyniosły  mnóstwo radości. Oczekujemy już z niecierpliwością na kolejną akcję związaną z programowaniem – Godzinę Kodowania.
Więcej na temat Tygodnia Kodowania można zobaczyć  na stronie:

https://codeweek.org.pl/

Data opublikowania: 09:15, 24 listopada 2016

Kategorie: Aktualności