W piątek 25 marca w Szkole Podstawowej im. Marcina Kacprzaka w Starym Cykarzewie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Teatru, który przypada 27 marca. Święto to ustanowiono w 1961 roku na światowym kongresie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego.Upamiętnia otwarcie Teatru Narodów w Paryżu 27 marca 1957 roku – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z różnych stron świata.
Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków teatralnych na całym świecie,również w Polsce, która jest jednym z ośmiu państw założycielskich Międzynarodowego Instytutu Teatralnego.
Tego dnia przed spektaklami odczytywane jest specjalnie przygotowane orędzie, napisane przez wybitnych twórców teatralnych z różnych krajów, tłumaczone na ponad 20 języków.Obchody Światowego Dnia Teatru, zgodnie ze statutowymi zobowiązaniami Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, mają na celu promocję i międzynarodową wymianę informacji na temat teatru, pobudzenie kreacji i zwiększenie współpracy ludzi teatru oraz uświadomienie opinii publicznej wagi sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym, aby wzmacniać przyjaźni i więzi międzyludzkie.
W ramach szkolnych obchodów święta uczniowie klas I – IV obejrzeli prezentację multimedialną, dzięki której poznali wiele informacji związanych z teatrem. Dowiedzieli się m.in. co oznaczają takie słowa, jak np. antrakt, gong, rekwizyt, na czym polega magia teatru, jakie są jego rodzaje,jak wyglądają i nazywają się lalki teatralne, jak nazywają się zawody związane z pracą nad przygotowaniem i wystawieniem spektaklu teatralnego. Uczniowie zaznajomili się z teatralnym savoir-vivre, zasadami jak należy się zachować w tak wyjątkowym miejscu. Ponadto wysłuchali recytacji kilku utworów, podkreślających znaczenie wyobraźni
w kreacji artystycznej, a także mówiących o roli teatru w życiu ludzi: „A teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd.” Najmłodsi obejrzeli również dwie krótkie inscenizacje w wykonaniu starszych koleżanek i kolegów. „Trampolinek ratuje kotka” wystawiony został przy użyciu pacynek, co wywołało duże zainteresowanie i radość dzieci. W inscenizacji wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” do odgrywania ról wykorzystano warzywa, wymienione w utworze, co również wywołało uśmiech na twarzach widzów. Uczniowie mieli także okazję odegrać rolę mima, rozwiązać zagadki, związane tematycznie z teatrem, odgadnąć, do której bajkowej postaci przypisać prezentowany strój.
Uczniowie klas starszych V-VIII obejrzeli prezentację multimedialną, w której m.in. przedstawiona została historia teatru, miejsca gdzie się narodził i z czego wyrósł. Zdjęcia antycznych budowli na krótki czas przeniosły widzów w świat starożytnych Greków. Uczniowie poznali także etapy pracy nad widowiskiem teatralnym oraz osoby, zawody odpowiedzialne za przygotowanie i wystawienie spektaklu. Ponadtodowiedzieli się, że w repertuarze teatru muzycznego znajdują się spektakle musicalowe, operetkowe, rewiowe, a także opera, balet, które wykorzystują muzykę jako jedno z głównych tworzyw. Zobaczyli także fragment przedstawienia, zaprezentowany przez teatr cieni. Na zakończenie obejrzeli krótki skecz pt. „Kowalowa” w wykonaniu uczennic kl.VIIIa.
Ponadto w ramach szkolnych obchodów święta teatru dzieci z kl. II przygotowały inscenizację baśni H.Ch.Andersenapt.„Calineczka”, a do niej piękne kukiełki. Uczniowie kl.IVzrobili śliczne maski teatralne, a młodzież z kl.VII wykonała afisze teatralne. Ukazał się również dodatek do gazetki szkolnej „Lustro szkoły”, poświęcony Międzynarodowemu Dniowi Teatru, a na korytarzu szkolnym pojawiła się tematyczna gazetka.
Podjęte w szkole działania miały na celu rozbudzenie wrażliwości uczniów i potrzeby kontaktu z teatrem, dostrzeżenie, że „Teatr to swobodnie pływający statek, odbijający od przystani rzeczywistości i kierujący się w krainę baśni, snów i cudów.”
Oprac. Edyta Nadolska