Małe i duże mitologiczne podróże” III Gminny Konkurs Mitologiczny w SP w Starym Cykarzewie

Od wielu lat znajomość mitologii greckiej i rzymskiej należy do kanonu kultury europejskiej. Najczęściej pierwszy kontakt z mitami to opowieści zamieszczone w szkolnych podręcznikach, a następnie ,, Mitologia” Jana Parandowskiego, nieco później ,, Iliada”  i ,, Odyseja” Homera. Należy pamiętać, że starożytność jest cały czas obecna w naszej współczesnej kulturze, sztuce, tradycji i języku. Dlatego też po raz kolejny w dniu 12 kwietnia 2018r. Szkoła Podstawowa w Starym Cykarzewie zorganizowała i przeprowadziła Gminny Konkurs Mitologiczny pod hasłem ,,Małe i duże mitologiczne podróże”. Motywem przewodnim była tułaczka Odyseusza.

Konkurs przeznaczony został dla uczniów klas V i  VI szkoły podstawowej. Celem jego było pogłębienie zainteresowań uczniów i rozbudzenie w nich pasji poznawczej w zakresie literatury i sztuki starożytnej Grecji, stanowiącej kolebkę cywilizacji europejskiej, przygotowanie do aktywnego
i świadomego uczestnictwa w kulturze,  a także wdrażanie do samokształcenia i stworzenia płaszczyzny pozytywnej i twórczej rywalizacji. Przepiękna scenografia, nastrojowa muzyka  przeniosły uczestników, jury oraz publiczność  w magiczny świat wierzeń starożytnych Greków, gdzie królowała nieśmiertelność oraz wiecznie młodzi bogowie.

Zmagania uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Pani Monika Kasprzyk – nauczyciel z SP w Starym Broniszewie, Pani Agata Tądel – nauczyciel z SP w Borownie oraz Pani Aneta Malina – nauczyciel SP w Starym Cykarzewie. Nad sprawami organizacyjnymi związanymi z przebiegiem całości czuwały nimfy – uczennice klasy II oddziału gimnazjalnego.  W  scenografii nawiązującej do hasła konkursu, zawodnicy zmagali się z 16 zadaniami  przygotowanymi  w ciekawej, różnorodnej formie. Rywalizacja polegała m.in. na  poprawnym uzupełnieniu drzewa genealogicznego bogów, dopasowaniu boga do jego atrybutu i dziedziny, którą dane bóstwo się zajmowało, rozpoznaniu – za pomocą zmysłu smaku, dotyku, węchu –  roślin bądź owoców związanych tematycznie z mitami. Zawodnicy wykazali się także umiejętnością rozwiązania krzyżówki, diagramu.  Dość zajmująca okazała się konkurencja, w której drużyny musiały ułożyć puzzle, a następnie wypisać imiona bogów widniejących na ilustracji. Najbardziej wyczekiwanym zadaniem była prezentacja fragmentu mitu tułaczki Odyseusza. Wszystkie drużyny w znakomity sposób wcieliły się w role mitycznych bohaterów, przenosząc nas w poszczególne etapy wędrówki Odyseusza do rodzinnej Itaki. Uczniowie zaprezentowali przy tym piękne stroje, rekwizyty oraz wykazali się dużą kreatywnością. Wśród zawodników panował duch zdrowej rywalizacji.

 

Po ,,zaciętej walce” jury wyłoniło zwycięzcę.   I miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Mykanowie, II miejsce przypadło ex aequo drużynie ze Szkoły Podstawowej w Borownie i drużynie ze Szkoły Podstawowej
w Starym Broniszewie, III miejsce otrzymała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Starym Cykarzewie. Gratulujemy!

Poznanie kultury i historii Grecji w oparciu o mity, pozwoliło uświadomić uczestnikom, że każdy naród posiada własną kulturę, historię świadczącą o jego odrębności, a jednocześnie, że kultury europejskie wzajemnie przenikają się i nie da się tego nie zauważyć.

Aneta Malina, Edyta Nadolska
SP w Starym Cykarzewie

Data opublikowania: 12:30, 23 kwietnia 2018

Kategorie: Aktualności