Liryczne nuty w Zespole Szkół w Starym Cykarzewie

Czar poezji polega na tym, że jest ona skrótem myślowym i metaforą, i najczęściej marzeniem jeszcze – te słowa Z. Herberta stały się motywem przewodnim Konkursu Poezji Śpiewanej i Recytowanej w Gimnazjum im. ks. J. Twardowskiego w Starym Cykarzewie Dnia 11 maja 2016r. Warto zauważyć, iż był to VII Powiatowy Konkurs pod honorowym patronatem Starosty Częstochowskiego, Wójta Gminy Mykanów oraz redakcji Tygodnika „Niedziela”.

 

Konkurs żywego słowa przyciąga ludzi obdarowanych niezwykłą wrażliwością i talentem, czego dowodem jest autentyczny zachwyt widowni, miłe słowa pochwały wygłoszone przez gości konkursu oraz trudności jurorów z wytypowaniem zwycięzców zarówno w poezji śpiewanej jak i recytowanej.

 

Ostatecznie jury w składzie: wicedyrektor  SOD-u w Częstochowie- Pan Grzegorz Papalski, muzyk Jasnogórskiej Orkiestry Dętej – Pani Justyna Kępa, aktorka teatralna- Pani Paulina Gaudy oceniło występy uczniów:

 

Kategoria poezja recytowana:

1 miejsce – Martyna Tyfel– wiersz K.I. Gałczyńskiego „ Dyrektor i pomnik” ( Gimnazjum w Starym Cykarzewie)
2 miejsce – Klaudia Janeczek – wiersz J. Bąkowskiej „List” (Gimnazjum im Jana Pawła II w Borownie)
3miejsce – Kinga Łapeta – wiersz T. Różewicza „Odwiedziny dziadka” (Gimnazjum w Kruszynie)

Wyróżnienie: Julia Będkowska, Karolina Kmiecik

Kategoria poezja śpiewana:

1 miejsce – Aleksandra Szymczak – Edyty Geppert „Zamiast” (Gimnazjum w Borownie)
2 miejsce Julia Lach – piosenka Krystyny Wodnickiej „Kasztany” (Publiczne Gimnazjum im. Siostry Barbary Żulińskiej Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie)
3 miejsce – Julia Czernik – piosenka „W naszym niebie cisza jak ta” (Gimnazjum w Kruszynie)

Wyróżnienie: Emilia Puch, Paula Olszewska

 

Rywalizacja odbywała się w pięknej scenerii i dekoracji, które sprawiły, że wszyscy poczuli się bardzo lirycznie. Wspaniałe wiersze i piosenki potęgowały ten nastrój. Podczas gdy jury udało się na obrady, publiczność oraz uczestnicy konkursu wraz z opiekunami, mieli okazję wysłuchać montażu słowno-muzycznego w oparciu o twórczość A. Osieckiej pt.” Sentymenty”. Myślą przewodnią były wszelkie uczucia, za które człowiek powinien dziękować…,szczególnie za to najbardziej ulotne z wszystkich – za MIŁOŚĆ

 

Cieszymy się bardzo, iż na tę uroczystość przybyli goście: Wójt Gminy Mykanów Pan Dariusz Pomada, kierownik Referatu Oświaty, Sportu, Kultury i Zdrowia Pani Ewa Osuchowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Starym Kocinie- Pani Marzanna Figzał, dyrektor Szkoły Podstawowej w Starym Broniszewie-Pan Krzysztof  Wrzalik, Rada Rodziców, redaktor tygodnika „Niedziela” Pani Edyta Hartman, nauczyciele i opiekunowie uczestników.

 

Z roku na rok poprzeczka konkursu się podwyższa… „Jak się okazuje w świecie, w którym z pozoru nie ma czasu na odrobinę romantyzmu jest coraz więcej młodych ludzi, którym bliska jest poezja” – mówi dyrektor naszej szkoły – Pani Małgorzata Chodecka. Teraz wszyscy są ciekawi, jak będzie prezentować się następna edycja poetyckich zmagań. Do zobaczenia za rok!

                                                                           

                                                                                                  Joanna Rodziewicz

 


 

 

 

 

Data opublikowania: 08:10, 16 maja 2016

Kategorie: Aktualności