Szkoła Podstawowa im. Marcina Kacprzaka w Zespole Szkół w Starym Cykarzewie została zakwalifikowana do V edycji projektu Lekki Tornister, który jest ogólnopolską kampanią informacyjno-edukacyjną, skierowaną do uczniów klas 0–III szkół podstawowych. Ogólnopolski projekt Lekki Tornister realizowany jest od 2011 roku przez Fundację Rosa (http://fundacjasensoria.pl), która dostrzega problem przeciążonych tornistrów najmłodszych uczniów, działania w tym zakresie wspiera również Fundacja Sensoria (http://fundacjasensoria.pl). W roku szkolnym 2016/2017 łącznie do udziału w akcji Lekki Tornister zakwalifikowały się 723 szkoły – prawie 78 000 uczniów i ponad 4 000 nauczycieli.
Celem programu jest rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki wad postawy ze zwróceniem szczególnej uwagi na niezmieniający się problem przeciążonych plecaków uczniów.
W ramach projektu szkoła otrzymała pakiet materiałów, na podstawie których szkolny koordynator akcji Lekki Tornister przeprowadził z uczniami lekcje o profilaktyce wad postawy oraz wykonał ścienną gazetkę informacyjną dla rodziców. Dzieci z zaangażowaniem brały udział w zajęciach. W tematykę spotkania wprowadziła ich piosenka o Mikołajku i jego tornistrze, przy której uczniowie wykonali prosty układ choreograficzny i podjęli próbę śpiewania. Potem zajęli wygodne pozycje na dywanie i wysłuchali słuchowiska o charakterze edukacyjnym, w przystępny sposób pomagającym zrozumieć dzieciom problem przeciążonych tornistrów i wiążące się z nim zagrożenie wystąpienia chorób układu ruchu. Akcja opowieści przede wszystkim toczy się w plecaku Mikołajka. O swoim ciężkim losie w humorystyczny sposób opowiadają mieszkańcy dna tornistra: Kanapeczka, Pan Podręcznik, Ogryzek, Trampki i Tablet. Ich życie zaburza pojawienie się małej Zielonej Kropeczki, która okazuje się pleśnią na kanapce. Na szczęście przy pomocy mamy Mikołajka cała historia kończy się dobrze. W kolejnej części spotkania uczniowie dowiedzieli się jak wybrać odpowiedni tornister – poznali 10 przykazań Lekkiego Tornistra, obejrzeli swoje plecaki, ocenili czy są odpowiednio dobrane i zaprezentowali grupie. Sprawdzali też zawartość swoich tornistrów oraz dowiedzieli się jak prawidłowo spakować i nosić plecak i dlaczego wkładanie do niego góry zabawek może być szkodliwe dla ich kręgosłupów. W ostatniej części lekcji uczniowie otrzymali kolorowe karty pracy, które z chęcią rozwiązywali.
Kolejnym krokiem realizacji projektu będzie odesłanie sprawozdania z przeprowadzonej kampanii do organizatorów. Niektóre wybrane placówki biorące udział w akcji odwiedzi zespół Lekkiego Tornistra, który przeprowadzi spotkanie edukacyjne dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Liczymy na to, że to właśnie nasza szkoła zakwalifikuje się do takiego wyjątkowego spotkania edukacyjnego. Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową projektu: http://lekkitornister.org.
Opracowała: Agnieszka Kacprzak