Laureaci z Wierzchowiska w Warszawie

Niedawno uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku cieszyli się z I miejsca w etapie Zima, VII Edycji Ogólnopolskiego Projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Teraz nasza radość  jest jeszcze większa gdyż, Uczniowie  Zespołu „Czereśniowy sad” pod opieką Pani Wiesławy Nowak, Beaty Waryś i Joanny Kubik zajęli  V miejsca w Grand Prix z wszystkich etapów tego Projektu. Mamy piąte miejsce w Polsce w kategorii „klas II i III” a rywalizowaliśmy aż z 1098 szkołami!!

22 września 2017 roku uczestniczyliśmy w Uroczystej Gali rozdania dyplomów i nagród laureatom Projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Uroczystość ta odbyła się w Muzeum POLIN w Warszawie. Wydarzenie zostało zorganizowane i sfinansowane przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornahauser-Dudy.

Cały projekt „Zdrowo jem, więcej wiem” jest podzielony na trzy etapy: jesienny, zimowy i wiosenny. Każdy z tych etapów ma temat przewodni i opiera się na podobnej strukturze, której stałymi elementami są: zajęcia lekcyjne, konkursy, promocja działań podjętych w szkole oraz Forum Zdrowia dla Rodziców. Zespół „Czereśniowy sad” ze Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku  zajął I miejsce w etapie ZIMA, VIII  etapie WIOSNA  i V w GRAND PRIX.  Siódma edycja projektu byłą bardzo popularna – wzięło w niej udział czterokrotnie więcej uczniów i nauczycieli niż w poprzedniej, a spośród 3300 zespołów nagrodzono jedynie 25 placówek. Jedną z nich jest właśnie nasza szkoła, która osiągnęła sukces dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich Uczniów, pomocy i pracy ich Rodziców, wsparcia i życzliwości pani Dyrektor Renaty Majewskiej oraz Grona Pedagogicznego. Zasługuje na uwagę również fakt, że drugi nasz zespół „Malinowy ogródek” w kategorii klas 0-I  prowadzony przez panią Bożenę Smelę i Magdalenę Bałdys zdobył wysokie XIII miejsce w Grand Prix.

Głównym celem projektu było kształtowanie u dzieci i rodziców postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania, praktyczne rozpoznawanie produktów zdrowych i niezdrowych, wzmocnienie znaczenia wody i aktywności fizycznej w życiu człowieka. Zamysłem twórców projektu było też zwrócenie uwagi, że to co jemy, ma ogromne znaczenie na stan naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Program miał za zadanie również uświadomienie dzieciom i rodzicom związku pomiędzy żywieniem a występowaniem wielu chorób cywilizacyjnych.

Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 22 września w Muzeum POLIN w Warszawie. Dzięki Radzie Rodziców, która sponsorowała przejazd autokarem do Warszawy, wszyscy nasi zaproszeni Laureaci (33 uczniów) mogli osobiście uczestniczyć w Uroczystej Gali Finałowej. Na galę przybyły również inne zespoły, które zajęły I, II lub III miejsce w jednym z etapów, lub jedno z 10 miejsc w Grand Prix. Nagrody wręczał  Prezes zarządu Fundacji BOŚ Mariusz Gierej, Wiceprezes  Barbara Lewicka-Kłoszewska oraz Specjalista do spraw żywienia Maria Jakubowska. Nagrodą dla wszystkich uczestników Gali był też spektakl „Między owadami”. To przedstawienie Fundacji Sztuka Ciała to teatr fizyczny, pantomima gdzie sensoryczna scenografia oraz grana na żywo muzyka przybliżyła widzom  życie owadów. Główną bohaterką jest mała gąsienica, która nie chce być taka jak inne. Ta ekspresyjna sztuka  wszystkim widzom bardzo się podobała i okazało się, że jest przez uczniów doskonale zrozumiała i mocno przeżywana. Dzieci śmiały się, klaskały i w skupieniu przyglądały się grze aktorów. Całość  uroczystości będzie odtworzona w Telewizji Polskiej na TVP info. Po uroczystościach  szczęśliwi zwycięscy dołączyli do reszty uczniów naszej szkoły, którzy także  przyjechali do Warszawy i zwiedzili już Zamek Królewski pełen pięknych komnat i ciekawych zabytkowych miejsc. Wszyscy razem udali się do Centrum Nauki Kopernika, gdzie zwiedzali cały obiekt. To miejsce, które zachęca do obserwacji, eksperymentowania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Cały wyjazd był dla wszystkich uczniów bardzo inspirujący i pełen wrażeń. Wszyscy uczestnicy wycieczki zmęczeni, ale bardzo zadowoleni ze zwiedzania, a przede wszystkim z wygranej i nagród, późnym wieczorem wrócili do Wierzchowiska.

13 października na uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Uczniowie zespołu „Czereśniowy sad”  otrzymali z rąk Pani Dyrektor dyplomy i upominki a od całej społeczności szkolnej gromkie brawa.

Opracowała:
Beata Waryś, Joanna Kubik

Data opublikowania: 10:17, 31 października 2017

Kategorie: Aktualności