Laureaci konkursu „Piękna wieś województwa śląskiego”

 Miło nam poinformować że tegoroczna edycja konkursu była bardzo udana dla gminy Mykanów. Zgłoszono na zgłoszone trzy nominacje dwie zajęły czołowe miejsca. I tak pierwsze miejsce w kategorii „najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje” doceniono przedsięwzięcie pod  ogólną nazwą : „Kultywowanie tradycyjnych metod zbioru płodów gmina Mykanów, powiat Częstochowski” polegające na zorganizowaniu gminnego festiwalu żniwnego gminy Mykanów pod hasłem „kosą i sierpem” zorganizowaną przez mieszkańców Lubojny pod przewodnictwem pana Krzysztofa Nabiałczyka – Przewodniczącego Rady Gminy Mykanów a patronat honorowy nad imprezą objął Wójt Gminy Mykanów Krzysztof Smela.

 

Kolejny laureat to zagroda Państwa Moniki i Piotra Merców z Radostkowa, które zajęło również pierwsze miejsce w kategorii „najpiękniejsza zagroda województwa śląskiego”. Taka nagroda to efekt ciężkiej pracy właścicieli, którzy potrafią w bardzo tradycyjny sposób prowadzić gospodarstwo rolno ogrodnicze zachowując przy tym estetykę i zachowanie tradycyjnych zabudowań i stosowanych stałych maszyn i urządzeń gospodarskich. Niezwykłe przywiązanie gospodarzy do kultury i tradycji polskiej wsi to dzisiaj rzadko spotykany zwyczaj.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych sukcesów i życzymy laureatom kolejnych takich chwil i satysfakcji z realizowanych przedsięwzięć. Laureaci wraz z Wójtem Gminy Mykanów odebrali swoje trofea w dniach 27-28 października w Szczyrku podczas corocznego forum sołtysów województwa śląskiego.

Jedyną nominacją, której nie udało się przebić do grona nagrodzonych i wyróżnionych jest „Klub sołecki Wichura” z Wierzchowiska, którego działalność jest cennym wzorcem do dalszego propagowania. Na pewno w kolejnych edycjach postaramy się dostrzec inne cenne inicjatywy naszych mieszkańców, których na szczęście nam nie brakuje.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z nagrodzonej imprezy (kliknij tutaj)

 

 

 

Data opublikowania: 08:33, 7 listopada 2014

Kategorie: Aktualności