Kolejna akcja chartatywna w Cykarzewie

W tym roku już po raz trzynasty uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Starym Cykarzewie zorganizowali akcję charytatywną „Dziewczynka z zapałkami”. Na dzień 17 grudnia 2015r. podjęli inicjatywę, której celem jest pozyskanie funduszy na przygotowanie paczek świątecznych dla uczniów szkoły, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.

 

 

Uroczystość zaszczycili swym przybyciem zgromadzeni goście: Kierownik Referatu Oświaty, Sportu, Kultury i Zdrowia  UG w Mykanowie – pani Ewa Osuchowska, radny Gminy Mykanów – Pan Marcin Jędrasik, dyrektor Przedszkola w Starym Cykarzewie Pani Barbara Chyrzyńska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w  Częstochowie Pan Rafał Piotrowski, Rada Rodziców naszej placówki, Rodzice oraz Dziadkowie uczniów, absolwenci i przyjaciele szkoły. Całość rozpoczęła się serdecznym powitaniem zebranych przez panią dyrektor szkoły Małgorzatę Chodecką. Pani dyrektor przybliżyła ideę i cel zorganizowanego przedsięwzięcia oraz zachęciła wszystkich do ofiarnego włączenia się w akcję. Swoje krótkie wystąpienia pani dyrektor zakończyła przytoczeniem słów Kornela Makuszyńskiego:

 

Mądrym być, to wielka sztuka,
Ale dobrym – jeszcze większa!

 

Uczniowie Zespołu Szkół w Starym Cykarzewie odegrali krótkie przedstawienie wprowadzające w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku młodzi adepci sztuki aktorskiej wystawili baśń Hansa Christiana Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami”, historię dziewczynki,  która w ostatni wieczór starego roku bosa, głodna i zmarznięta wędruje po ulicach swojego miasta, daremnie próbując sprzedać choćby jedną wiązkę zapałek. Zmęczona i zniechęcona dziewczynka, która dobrze wie, że bez zarobku nie ma po co się pokazywać we własnym domu, przysiada wreszcie w cichym kącie, między dwoma domami. Podkulając pod siebie bose nogi, próbuje się choć trochę rozgrzać, jednak na dworze panuje zbyt wielki mróz. Zapala więc jedną z zapałek, potem następną, i kolejną. I za każdym razem widzi coś, o czym podświadomie marzy: żelazny piec, przy którym mogłaby ogrzać zziębnięte dłonie, pieczoną kaczkę, którą po raz pierwszy w życiu mogłaby się najeść do syta; wspaniałą choinkę w bogatym kupieckim domu, a także spadającą z nieba gwiazdę, która zapowiada czyjąś śmierć. Na samym końcu dziewczynce ukazuje się jej zmarła babcia, jedyna życzliwa dziecku osoba. Babcia ukazuje się dziewczynce, aby zabrać ją ze sobą do nieba. Umierając dziewczynka nie czuje już chłodu ani głodu, nie jest już smutna ani nieszczęśliwa. W wersji baśni opowiedzianej przez naszych uczniów dziewczynka spotyka ludzi, którzy okazują jej dobre serce, troskę i zapraszają do siebie.    

 

Chóry działające w szkole podstawowej i w gimnazjum pięknymi kolędami i pastorałkami uświetniły występ młodych artystów i podkreśliły ideę podjętego przedsięwzięcia. Całości dopełniła przepiękna scenografia oraz stroje aktorów, samodzielnie przez nich przygotowane.

 

 

Nasi wychowankowie bardzo czynnie włączyli się w akcję. Przygotowali ozdoby bożonarodzeniowe i dzięki temu został zorganizowany kiermasz prac uczniów. Upiekli także słodkości, które można było zakupić i skosztować. Zorganizowana została również kawiarenka oraz loteria fantowa. W prowadzonej inicjatywie wzięła udział  cała społeczność szkolna oraz Rodziny naszych uczniów. Świadczy to o bezinteresownej chęci niesienia  pomocy potrzebującym.

 

Magia Świąt Bożego Narodzenia kruszy niejedno serce. Doświadczyliśmy tego w czasie akcji – pobiliśmy rekord zbierając podczas „Dziewczynki z zapałkami” blisko 4 tys. zł, które przeznaczone zostaną na zakup paczek żywnościowych dla naszych wychowanków.

 

Gorące podziękowania składamy wszystkim, którzy okazali dobre serce i przyczynili się do pozyskania funduszy na szczytny cel. Dziękujemy za życzliwość i wsparcie w prowadzeniu akcji „Dziewczynka z zapałkami” oraz życzymy, aby nadchodzące święta minęły w rodzinnej atmosferze, pełnej miłości, zdrowia, pogody ducha i pamięci o tym, że „Dawanie samo w sobie jest doskonałą radością” (Erich Fromm).

 

Edyta Nadolska
ZS w Starym Cykarzewie

 


{phocagallery view=category|categoryid=325|limitstart=0|limitcount=8}

 

 

 

Data opublikowania: 12:37, 29 grudnia 2015

Kategorie: Aktualności