Karnawał strażacki w Starym Kocinie

Historia karnawału sięga średniowiecza, kiedy w okresie od święta Trzech Króli do Środy Popielcowej trwała zabawa w tzw. świat na opak. Polegało to na odwróceniu porządku świata: król stawał się żebrakiem, sługa- panem, kobieta-mężczyzną, starzec- niemowlęciem, a śmierć – narodzinami.

Średniowieczne były ciężkim czasem, w którym człowiek każdego dnia spotykał różnego rodzaju niebezpieczeństwa tj. choroby, śmierć oraz morderstwa. Ludzie byli niezmiernie oddani Bogu, ale traktowali Stwórcę jako ojca, który srogo każe za popełnione grzechy. Ludzie każdego dnia myśleli o śmierć, co przejawiało się w takich motywach jak ars moriend(sztuka umierania), dance macabre (taniec śmierć) czy hasło memento mori (pamiętaj o śmierci). Czytając to bardzo krótkie streszczenie można zauważyć, że karnawał był dla nich okresem relaksu, w którym mogli zapomnieć o otaczającym ich świecie. Zabawa ostatkowa jest, więc okresem zabawy przed zbliżającym się postem, na co wskazuje tłumaczenie słowa karnawał – pożegnanie mięsa.

Strażacy z Kocina również chcieli wypocząć i pobawić z tego względu zorganizowali bal karnawałowy, który odbył się w sobotę 9 lutego 2013 roku. Na sali w remizie OSP Stary Kocin zgromadziło się 79 osób, a każda z nich była przebrana w jakiś strój. Wśród przebranych mogliśmy spotkać: arabów, lekarza, pielęgniarkę, Elvis’a Presley’a, piratów, Indian, kowboi, więźniów, spidermana, niemowlę, panków i wiele innych.

Na uczestnikach imprezy największe wrażenie zrobił ,,chińczyk”, pani pokojówka oraz nasz prezes vel kobieta. Karnawałowicze mogli liczyć na przepyszne dania oraz znakomitą muzykę, a pląsy trwała do białego rana.

{phocagallery view=category|categoryid=223|limitstart=0|limitcount=16}

Data opublikowania: 10:02, 1 marca 2013

Kategorie: Aktualności