Jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika ?

W związku z występującym na terenie Polski zagrożeniem afrykańskim pomorem świń, Wojewoda Śląski zwrócił się do samorządów wszystkich szczebli o podejmowanie w województwie śląskim działań zapobiegawczych w tym monitorowania w/w zagrożenia.

Jednym z takich działań jest lokalizowanie, oraz szybka izolacja i utylizacja padłych dzików i ich szczątków. Zgodnie z wytycznymi Wojewody ustala się w tym celu następujący tryb postępowania na terenie Gminy Mykanów:

– informację o odnalezionych padłych dzikach należy przekazywać bezpośrednio do Miejsko-Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie, ul. Sikorskiego nr 82/94.

Zgłoszenia padłych dzików przyjmowane są całodobowo pod numerami telefonu: 34 378 51 01, 34 378 51 02, 34 378 51 03 (tel/fax).

MPCZK niezwłocznie przekazuje informację w powyższym zakresie do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Częstochowie. Dalszy sposób postępowania z odnalezionymi padłymi dzikami określa Powiatowy Lekarz Weterynarii.

W opinii ekspertów padłe dziki stanowią podstawowe źródło zakażenia chorobą. Choroba przenoszona jest najczęściej przez dzikie zwierzęta poprzez kontakt ze szczątkami padłych zwierząt, oraz przez ludzi. Szczególnie duży wpływ na niekontrolowane przenoszenie się choroby, nawet na duże odległości, ma również wykorzystanie do konsumpcji przetworzonego mięsa dzików (przewóz mięsa i wyrobów wędliniarskich oraz wyrzucanie ich odpadów).

Adam Wochal
inspektor ds. rolnictwa i rozwoju

Data opublikowania: 14:22, 4 maja 2018

Kategorie: Aktualności