IV Rajd Rowerowy po Ziemi Kocińskiej

Słoneczny dzień, temperatura powyżej 30 stopni, lekki wiaterek, wskazówki na zegarze pokazują godzinę 13.00. Tak rozpoczął się IV Rajd Rowerowy po Ziemi Kocińskiej. W niedzielę 11 września 2016 roku pod remizą OSP Stary Kocin, zgromadziło się ponad 200 osób. Wśród zebranych nie brakowało dzieci oraz osób w podeszłym wieku, spośród których najstarsi mieli ponad 70 lat. Atmosfera była fantastyczna, każdy z uśmiechem na twarzy czekał na ponad 30 kilometrową trasę.

 

Na linii startu cykliści odebrali wodę oraz numerek startowy, który był zarazem losem na loterie. Mogliśmy ruszać. Kilka minut po godzinie 13:00 ogromna grupa rowerzystów wystartowała, a na czele peletonu jechał zabytkowy, strażacki Żuk. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali druhowie z OSP Stary Kocin, a kolumnę zamykał lekki samochód pożarniczy Iveco Daily. Ponadto na terenie Gminy Mykanów eskortował nas radiowóz z Komisariatu Policji w Kłomnicach.

Trasa prowadziła ,aż przez 2 województwa oraz 3 powiaty. Wyruszyliśmy spod remizy w Starym Kocinie, następnie lasem przez tzw. Zasmole dotarliśmy do Starego Broniszewa, skąd udaliśmy się na Wólkę Prusicką (Województwo Łódzkie). Tam rowerzyści mieli pierwszą przerwę, po krótkim postoju pojechaliśmy do Ostrów nad Okszą, mijając po drodze takie miejscowości jak: Kuźnica Brzeźnicka oraz Nowy Folwark. W Ostrowach czekała nas dłuższa przerwa. W piękne wrześniowe popołudnie przyjechaliśmy nad zalew. Promienie słoneczne, orzeźwiająca woda oraz kęs słodkiej bułki dodały sił każdemu z uczestników.  Sielankowa atmosfera nad wodą musiała się jednak w końcu skończyć, ponieważ czekały nas kolejne kilometry. Dalsza trasa prowadziła przez Nową Wieś oraz tzw. Zawodzie. Następnie leśnym duktem dojechaliśmy do Domu Ludowego w Nowym Kocinie, który był metą tegorocznego rajdu.  Tam na uczestników czekał poczęstunek oraz losowanie upragnionych nagród.

 

Po krótkiej przerwie na posiłek, nadszedł czas na finał imprezy. Po przywitaniu gości, wśród których byli m.in. Wójt Gminy Mykanów Dariusz Pomada oraz Radny Powiatu Częstochowskiego Adam Wochal, organizatorzy przeszli do losowania nagród. Prawdopodobieństwo wygranej było bardzo duże, ponieważ na uczestników czekało ponad 70 nagród. Główną Nagrodą był rower miejski ufundowany przez Gminę Mykanów. Ponadto cykliści mieli szansę wygrać – ławki ogrodowe, zestaw ogrodniczy (taczka, widły, grabie, kalosze, drzewka), robot kuchenny, bony do restauracji, bony na rowerki wodne oraz wiele innych mniejszych nagród.

Rajd z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników. Podczas pierwszej edycji było nieco ponad 50 osób, obecnie na linii startu zgromadziło się około 200 rowerzystów.  Wielka w tym zasługa Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Kocinie oraz Rady Sołeckiej w Nowym Kocinie na czele z niezawodnym sołtysem – panem Grzegorzem Grabarą. W imprezę zaangażowała się również młodzież ze Związku Młodzieży Wiejskiej. Wielkie podziękowania należą się także sponsorom, których grono z roku na rok się zwiększa.

 

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz zapraszamy na kolejny rajd.

 

oprac.: Szymon Migoń

{phocagallery view=category|categoryid=350|limitstart=0|limitcount=10}

 

 

 

 

 

Data opublikowania: 06:32, 19 września 2016

Kategorie: Aktualności