Gminny Konkurs Wiedzy o Przyrodzie

Poznawanie świata przyrody przez dzieci to rozbudzanie zainteresowań bogactwem świata roślin i zwierząt, zachęcanie do poszanowania ich, a także ujawnianie piękna tkwiącego w naturze. 29 kwietnia 2014r w Przedszkolu w Kuźnicy Kiedrzyńskiej odbyła się X edycja Gminnego Konkursu Wiedzy o Przyrodzie. Współorganizatorem turnieju był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lubojnie. Celem konkursu było kształtowanie pozytywnego stosunku do przyrody, kształtowanie postawy opiekuńczej wobec przyrody i budzenie odpowiedzialności za jej stan, a także popularyzacja działań proekologicznych i przyrodniczych w środowisku przedszkolnym.

 

W konkursie wzięły udział reprezentacje dziewięciu przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z terenu gminy. W komisji konkursowej zasiedli: Pani Alina Mazoń- Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubojnie, Pan Adam Jaros- Dyrektor Zespołu Szkół w Czarnym Lesie, oraz Pani Marlena Chudzik- Podleśniczy z Nadleśnictwa Kłobuck

„Przyrodniczą zabawę” poprzedziła część artystyczna w wykonaniu 6-latków  pod  kierunkiem nauczycielki mgr Marty Tyfel, a zmagania konkursowe prowadzone były przez nauczycielki mgr Anetę Płusa i mgr Edytę Pijankę.

Uczestnicy rozwiązywali zagadki o porach roku i dobierali do nich charakterystyczne elementy. Rozpoznawali wiosenne kwiatki i owady. Segregowali śmieci do odpowiednich koszy. Nazywali zwierzęta ukryte w okienkach. Odpowiadali na pytania ukryte w „zwierzakowych kopertach”. Rozpoznawali po zapachu okazy przyrodnicze, odszukiwali w labiryntach drogi pszczółki do chmurki i słoneczka. Na koniec wsłuchiwali się w odgłosy zwierząt. Zadania nie były łatwe, ale każda z drużyn poradziła sobie znakomicie z ich rozwiązaniem.

Czekając na wyniki uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, a szanowne jury przystąpiło do zliczania punktów. Ocena jury była zgodna:

I miejsce: Przedszkole w Kuźnicy Kiedrzyńskiej i Przedszkole w Broniszewie

II miejsce: Oddział przedszkolny w Starym Kocinie

III miejsce: Przedszkole w Borownie i Przedszkole w Radostkowie

IV miejsce: Przedszkole w Lubojnie i Oddział przedszkolny w Wierzchowisku

V miejsce: Przedszkole w Cykarzewie i Przedszkole w Mykanowie

Po ogłoszeniu wyników nastąpiło uroczyste nagrodzenie zwycięzców i uczestników konkursu. Dzieci  otrzymały pamiątkowe dyplomy, książki przyrodnicze ufundowane przez Wójta Gminy Mykanów, Nadleśnictwo Kłobuck i organizatorów konkursu. 

W trakcie zmagań konkursowych wszystkie dzieci wykazały się wiedzą i ogromną chęcią rywalizacji. Szybko i chętnie wykonywali zadania, znając odpowiedzi na zadawane pytania. Wyrosną z nich wyśmienici przyrodnicy i mali ekolodzy.

Opracowanie:

Mgr Edyta Pijanka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data opublikowania: 07:42, 27 maja 2014

Kategorie: Aktualności