Gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej

Dnia 12.10.2017r. w godzinach popołudniowych odbyła się, jak co roku, gminna uroczystość  z okazji Dnia Edukacji Narodowej w sali przyjęć w Mykanowie. W tym roku rolę gospodarzy pełniła Szkoła Podstawowa w Czarnym Lesie. Uroczystość uświetnili swoją obecnością znamienici goście:  Dariusz Pomada-Wójt Gminy Mykanów, Edyta Świerczewska-Starszy Wizytator, Stanisław Gmitruk-Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Krzysztof Smela-Starosta Powiatu Częstochowskiego, Grzegorz Papalski-Wicedyrektor SOD-u w Częstochowie. W sumie przybyło ich ponad 300.

Przy stolikach na wszystkich gości czekały złote myśli dotyczące edukacji w postaci pięknie wykonanych kwiatów. Scenografię zaś stanowiła wspaniale upięta flaga Polski oraz kwiaty barwy narodowej, które przemieniały się w wielobarwne. Część artystyczną przygotowali  w większości uczniowie starszych klas z oddziałów gimnazjalnych. Wspaniałe przedstawienie rozpoczęło się w nietypowy sposób-recytacją wiersza „Nauka” Juliana Tuwima, młoda, zdolna  recytatorka wprowadziła zebranych w podniosły nastój. Następnie odczytano najważniejsze fakty dotyczące historii związanej z powstaniem KEN, po czym trębacz zapowiedział posłańca, który przybył ze staropolskimi życzeniami dla zacnego grona, a uczniowie przedstawili się sami, ukazując w zabawny sposób typy uczniowskie w postaci tzw. ziółek.  Wisienką na torcie okazał się być specjalny występ szkolnego zespołu Domino, który zapraszając wójta, pana Dariusza Pomadę,  do wspólnej zabawy odśpiewał specjalnie na ten dzień przygotowaną „Balladę o Mykanowie”, której fragment brzmi:

My przybyliśmy tu, by wyśpiewać wam
Jak dobrze żyje się tutaj nam
Czarny Las teraz wita was jesteśmy stąd
Nigdzie nie wyjedziemy, bo tutaj mamy nasz wspólny kąt
Spojrzę raz i serce wali jak dzwon, tylko raz i mogę kochać po zgon
Mamma Mia jak tu pięknie jest hej hej witaj w Mykanowie!
Mamma Mia zaraz widać, że ech to wszystko dzięki Tobie!

Występ wszystkim obecnym niezwykle się podobał, bowiem zebrani zaśpiewali utwór ponownie, korzystając z powielonych tekstów. Zespół Domino wykonał jeszcze dwa inne  utwory, które też spotkały się z dobrym odbiorem zgromadzonej publiczności. Po występie uczniów ze Szkoły Podstawowej dała koncert Młodzieżowa Orkiestra Dęta wraz z Mażoretkami z Mykanowa pod kierownictwem kapelmistrza Krzysztofa Witczaka.

Pozostali uczniowie dali popis swoim zdolnościom instrumentalnym,  grając na skrzypcach, perkusji, gitarze. Następnie wszystkich gości przywitała pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Czarnym Lesie-Beata Sikorska, dziękując organizatorom, a w szczególności: Annie Respondek, Renacie Paludkiewicz, Justynie Stefańskiej, Mirosławie Murek oraz Sławomirowi Górnickiemu. Tym samym rozpoczynając część oficjalną.

Wójt naszej gminy, pan Dariusz Pomada przyznał nagrody dla wyróżniających się Nauczycieli w pracy dydaktycznej. Spotkanie należy zaliczyć do niezwykle udanych. Organizatorom oraz wszystkim uczestnikom dziękujemy za mile spędzony czas. Do zobaczenia za rok.

Opracowały:
Justyna Stefańska, Mirosława Murek

Data opublikowania: 09:12, 24 października 2017

Kategorie: Aktualności