Gmina Mykanów na XX Dożynkach Powiatu Częstochowskiego

 

W minioną niedzielę 8 września 2019 roku w Koniecpolu odbyły się Jubileuszowe   XX  Dożynki Powiatu Częstochowskiego. Pogoda w godzinach porannych nie najlepiej się zapowiadała, jednak ostatecznie okazała się nadspodziewanie łaskawa dla organizatorów i uczestników dożynek, którzy licznie przybyli na boisko Zespołu Szkół w Koniecpolu przy ul. Armii Krajowej.                  

            Uroczystość rozpoczęła się krótkim przemarszem korowodu dożynkowego,  w którym uczestniczyły delegacje gmin powiatu częstochowskiego, poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz rolnicy i mieszkańcy powiatu, którzy przybyli na to podniosłe Święto. Następnie wszyscy uczestniczyli we mszy świętej polowej, po której Starosta Częstochowski Krzysztof Smela wspólnie z Burmistrzem Koniecpola Ryszardem Suligą dokonali oficjalnego otwarcia Dożynek Powiatowych. W dalszej kolejności miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości, po których odbył się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Koniecpola oraz występ Zespołu Folklorystycznego Ziemi Lelowskiej. W drugiej części dożynek odbyły się  prezentacje artystyczne zespołów KGW z poszczególnych gmin oraz prezentacje wieńców dożynkowych. Dokonano również podsumowania konkursów dożynkowych: Przodujący Producent Rolny oraz Ekologiczna Zagroda.

            Tradycyjnie już w takiej uroczystości nie mogło zabraknąć  delegacji Gminy Mykanów z Wójtem Dariuszem Pomadą na czele oraz Zespołem KGW „Grabowianki”. Wspaniale prezentowało się stoisko Gminy Mykanów, które od lat słynie ze wspaniałych dekoracji oraz serwowania znakomitych potraw. W tym  roku na stoisku gminnym można było skosztować przygotowane przez „Grabowianki” przysmaki, których podstawowym składnikiem były ziemniaki, czyli różnego rodzaju ciasta i inne potrawy, jak oponki ziemniaczane, placek ziemniaczany tzw. „ciućmok”. Można było również spróbować tradycyjnego żuru oraz lokalnej miodówki i wielu innych potraw. Niewątpliwym  hitem były parowane ziemniaki z domowym masełkiem, których smak  mało kto już pamięta, a młodsze pokolenie pewnie w ogóle nie zna.

             O wystrój namiotów zadbali Państwo Magdalena i Damian Mucha z Radostkowa, pieczywo dostarczył Pan Marek Białas z Grabowej a kwiaty pochodziły z Gospodarstwa Szkółkarskiego „Wróblewscy” z Borowna Kolonia oraz firmy Ogrodnictwo „Floren” Katarzyny i Piotra Flis z Radostkowa Koloni. Stoły wykonano z kostek sprasowanej słomy dostarczonej przez Państwa Elżbietę i Grzegorza Muchów z Łochyni. Pozostałe produkty i inny niezbędny sprzęt wykorzystany na naszym stoisku dostarczyli: Marek i Romana Powroźnik,  Andrzej i Wioletta Biecek, Adam i Beata Barczyk  wszyscy z Grabowej oraz Krzysztof i Teresa Nabiałczyk  z Lubojny. Dzięki tak licznemu zaangażowaniu naszych mieszkańców mogliśmy być dumni  z efektu promocyjnego Gminy Mykanów.

            Wśród nagrodzonych w konkursach dożynkowych znaleźli się Paweł i Paulina Cisielscy z Borowna Kolonii w Konkursie „Przodujący Producent Rolny”, natomiast Marek i Romana Powroźnik otrzymali wyróżnienie w konkursie „Ekologiczna Zagroda 2019”.  Za wykonanie wieńca dożynkowego oraz obrzęd jego ośpiewania nagrodę otrzymał Zespół KGW „Grabowianki”, któremu przewodniczy Pani sołtys Wioletta Biecek.

            W tym roku „Grabowianki” przygotowały wspaniałe rękodzieło dożynkowe w kształcie starej wiejskiej chaty. Podziw uczestników wzbudzało precyzyjne wykonanie i staranność w oddaniu wszystkich szczegółów. Największa w tym zasługa Państwa  Marioli i Mariusza Augustyniaków, którzy byli pomysłodawcami i głównymi wykonawcami   tego nietypowego, ale przepięknego wieńca dożynkowego. W jego wykonaniu uczestniczyły również: Bożenna Płóciennik, Małgorzata Barczyk, Beata Barczyk, Wioletta Biecek, Ewa Biecek, Justyna Powroźnik, Romana Powroźnik, Monika Migoń i Celina Kościelak.

Dziękujemy jeszcze raz wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania gminnego stoiska i udziału delegacji gminnej w tej tradycyjnej uroczystości. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej imprezy.

 

   Opracował: Adam Wochal

 

Data opublikowania: 14:26, 10 września 2019

Kategorie: Aktualności