Dziewczynka z zapałkami” – akcja charytatywna w Szkole Podstawowe im. Marcina Kacprzaka w Starym Cykarzewie

Święta Bożego Narodzenia są magicznym czasem pełnym miłości i piękna, czasem okazywania sobie wzajemnej troski. Gdy nadchodzą, ludzie tryskają pozytywną energią. Są dla siebie mili i uprzejmi. W tym okresie ludzkie serca stają się bardziej wrażliwe na potrzeby innych. Uczniowie naszej szkoły również pokazują światu, jak gorące i otwarte mają serca, jak ważny jest dla nich drugi człowiek. Okazją do zaprezentowania takiej postawy jest organizowana w szkole uroczystość środowiskowa – „Dziewczynka z zapałkami”. 18 grudnia 2019r. już po raz siedemnasty włączyliśmy się w akcję charytatywną, której celem była pomoc bliźniemu. W tym roku, podobnie jak w poprzednich, pozyskane fundusze przeznaczone zostały na pomoc Fundacji Częstochowskie Hospicjum dla Dzieci.

Uroczystość zaszczycili swą obecnością licznie przybyli zaproszeni Goście, Rodzice i Przyjaciele szkoły.  W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie, którzy w przepięknej scenerii zaprezentowali  przedstawienie jasełkowe, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, zwierzątek, aniołów, Trzech Króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Nie zabrakło także Heroda i diabłów. Uroku inscenizacji dodały tańce aniołów oraz kolędy i pastorałki, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt.
Nasi uczniowie bardzo chętnie włączyli się do przygotowań związanych z przeprowadzeniem akcji, m.in. wykonali wiele prac plastycznych, w tym ozdób bożonarodzeniowych, wystawionych do sprzedaży. Najmłodsi milusińscy upiekli słodkości. Na uczestników przedsięwzięcia czekały różne atrakcje, m.in. kawiarenka. W przygotowania zaangażowała się cała społeczność szkolna oraz wielu Rodziców, którym dziękujemy.

Wszyscy przybyli na uroczystość okazali wielkie serca. Dzięki ich wsparciu, hojności udało nam się pozyskać kwotę 4026,12zł, która przekazana została na pomoc dzieciom z częstochowskiego hospicjum.

 Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i wrażliwość na pomoc potrzebującym. Niech w uszach brzmią nam słowa poety Johanna Wolfganga Goethego: „Dobry bądź i szlachetny, bądź do pomocy gotowy!”. Pamiętajmy,  pomaganie zmienia świat na lepsze.

Głównym celem charytatywnej działalności w naszej  szkole jest uwrażliwianie uczniów na potrzeby innych ludzi, szczególnie dzieci. Podjęte działania wzbudzają poczucie własnej wartości, integrują środowisko, uczą empatii, a przede wszystkim tego, że wspólnie możemy zdziałać więcej.

 

Edyta Nadolska
SP im. M.Kacprzaka w Starym Cykarzewie

 

Data opublikowania: 12:43, 9 stycznia 2020

Kategorie: Aktualności