Dzień Patrona i Dzień Dziecka w S.P. w Starym Cykarzewie

 „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz.”
Te słowa poety Jana Kochanowskiego stały się mottem uroczystości, która miała miejsce 30 maja 2018r. w naszej szkole. Poświęcona była patronowi naszej placówki, którym jest doktor Marcin Kacprzak,  znakomity lekarz – higienista, wychowawca, publicysta, propagator idei poprawy stanu zdrowia mieszkańców wsi polskiej.

 

Na sercu leżało mu dobro dzieci –zwłaszcza ze środowisk wiejskich. Uważał,  że „Uczeń powinien wyjść ze szkoły zdrowszy niż do niej przyszedł”, dlatego też pragnął, aby w szkołach tworzono gabinety lekarskie, dentystyczne, a także zatrudniano higienistki szkolne służące pomocą i doradztwem zarówno uczniom jak i ich opiekunom.              

W pierwszej część uroczystości w prezentacji multimedialnej została przypomniana sylwetka naszego patrona. Następnie uczniowie wcielili się w role znanych postaci z bajek i zaprezentowali kilka scenek, w których podkreślona została potrzeba prowadzenia zdrowego stylu życia, dbałość o właściwe odżywianie się oraz dbałość o higienę. Obejrzeliśmy inscenizację „Baba Jaga u dentysty” oraz krótkie scenki: „O duchu, który bał się ruchu,
„O hałasie, który w szkole panuje i zdrowie psuje” oraz „O królewnie Śnieżce, która jabłek nie myła i przez to niezdrowo żyła”. Mamy nadzieję, że uczniowie skorzystają z rad i pouczeń zawartych w prezentowanych scenkach i zechcą prowadzić higieniczny tryb życia. Na zakończenie akademii przedstawiciele społeczności uczniowskiej złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową i portretem Marcina Kacprzaka.

Z okazji Dnia Patrona w szkole podjęto szereg różnorodnych działań. Uczniowie przygotowali prace plastyczne poświęcone tematyce zdrowia, wcielili się w role młodych poetów pisząc wiersze o zdrowiu, a także wykonali tematyczne prezentacje multimedialne.

Obchody Dnia Patrona zostały połączone z Dniem Dziecka. W ramach tego  promowano zdrowy styl życia. Uczniowie klas I-VI pod opieką swoich wychowawców zabawili się w MasterChefa i przygotowali zdrowe przekąski, m.in. sałatki owocowe, owocowe szaszłyki, a dla ochłody soki owocowe,  które następnie zostały zaprezentowane na sali gimnastycznej i ze smakiem skonsumowane.

W czasie przygotowywania zdrowych potraw przez młodsze dzieci, uczniowie klas starszych, tj. klasy VII oraz oddziałów gimnazjalnych przystąpili do rozgrywek sportowych. Atrakcją były także kiełbaski z grilla zafundowane przez Radę Rodziców.  Dzień w szkole upłynął w miłej atmosferze. Szkoda tylko, że Dzień Dziecka jest raz w roku.                            

Edyta Nadolska
Aneta Malina

Data opublikowania: 09:46, 12 czerwca 2018

Kategorie: Aktualności