Dzień Otwarty Notariatu 2021

W sobotę 27 listopada w godz. 1016 już po raz 12. notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych telefonicznie oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych na czacie i podczas streamingu.

Temat tegorocznej edycji brzmi „Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o swój majątek. Bo warto zaufać profesjonaliście”.

Nie ogranicza on wachlarza pytań, jakie można zadać notariuszom. W ostatnią sobotę listopada będą oni służyć wsparciem we wszystkich sprawach, jakie na co dzień można załatwić w kancelarii notarialnej. A tych jest naprawdę niemało.O co możemy zapytać w czasie Dnia Otwartego Notariatu?


Notariusza kojarzymy zazwyczaj z czynnościami, które wymagają formy aktu notarialnego, jak np. kupno i sprzedaż nieruchomości. Tymczasem dla wielu spraw nawet jeśli nie trzeba, to zdecydowanie warto rozważyć konsultację z notariuszem i formę aktu notarialnego np. dla testamentu, umowy pożyczki, umowy działu spadku czy umowy podziału majątku wspólnego po rozwodzie. Notariusz pomoże nam lepiej zabezpieczyć nasz majątek oraz uchroni przed negatywnymi konsekwencjami podejmowanych decyzji prawnych podsumowała not. Małgorzata Muszalska, ogólnopolski koordynator DON.


Najczęściej zadawane pytania dotyczą niezmiennie szeroko pojętych spraw majątkowych, umów sprzedaży, darowizny oraz problematyki związanej z dziedziczeniem. W ostatnich latach rośnie jednak liczba zapytań dotyczących tworzenia i działania spółek, zarządu sukcesyjnego, pełnomocnictw oraz umów majątkowych małżeńskich. Coraz częściej notariusze otrzymują również pytania o czynności, których można dokonać w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu, a więc takich jak sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia, dokonanie działu spadku czy też odrzucenie spadku.


Już po raz drugi notariuszom w czasie Dnia Otwartego Notariatu towarzyszyć będą eksperci z Biura Rzecznika Finansowego, którzy odpowiedzą na pytania z zakresu finansów osobistych i ubezpieczeń. Nowością będzie dyżur ekspertów Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów Rzecznika Finansowego, którzy przedstawią zalety i możliwości polubownych rozstrzygnięć w sporach z instytucjami finansowymi.
Ubiegłoroczna formuła Dnia Otwartego Notariatu bardzo dobrze się sprawdziła, dlatego również w tym roku ponad 300 notariuszy z całej Polski będzie odpowiadać na pytania:


na czacie i w trakcie streamingu: na facebookowym profilu
Porozmawiaj z Notariuszem

telefonicznie:


Białystok i okolice: 85 688 11 54

Gdańsk i okolice: 58 727 01 00

Katowice i okolice: 32 441 86 84

Kraków i okolice: 12 442 99 99

Lublin i okolice: 81 475 47 54

Łódź i okolice: 42 233 41 10

Poznań i okolice: 61 669 81 89

Rzeszów i okolice: 17 283 25 23

Szczecin i okolice: 91 443 51 12

Warszawa i okolice: 22 100 83 00

Wrocław i okolice: 71 716 22 29

Kontakt z ekspertami z Biura Rzecznika Finansowego: 22 102 10 09
Dzień Otwarty Notariatu


Celem Dnia Otwartego Notariatu, który jest organizowany od 2010 r. przez Krajową Radę Notarialną we współpracy z izbami notarialnymi, jest edukacja prawna. Z codziennej praktyki notarialnej wynika, że osobom przychodzącym do kancelarii notarialnych bardzo często brakuje podstawowej wiedzy prawnej. Dlatego notariusze za jedno z ważniejszych swoich zadań uznają edukowanie społeczeństwa w zakresie tych obszarów prawa, które należą do ich kompetencji, jak i szerokie informowanie o katalogu umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii poinformował not. Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.


Podobny cel zakłada towarzysząca DON i organizowana od 2015 r. akcja
Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku dedykowana seniorom.12. Dzień Otwarty Notariatu

„Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o swój majątek. Bo warto zaufać profesjonaliście” sobota 27 listopada 2021 w godz. 1016

Szczegółowe informacje:
www.porozmawiajznotariuszem.plData opublikowania: 13:58, 15 listopada 2021

Kategorie: Aktualności