Dożynki Powiatowe 2014

 

31 sierpnia w Kłomnicach na błoniach przed Halą Sportową odbyły się XV Dożynki Powiatu Częstochowskiego. Na imprezie nie zabrakło Gminy Mykanów, która reprezentowana była zarówno przez delegację wieńca dożynkowego jak i stoisko promocyjne. W skład delegacji gminnej wchodził Zespół Folklorystyczny Borowianki, który reprezentował naszą Gminę w „Konkursie Wieńców dożynkowych”. Za wykonanie pięknego i oryginalnego wieńca dożynkowego zespół otrzymał nagrodę i został uhonorowany dyplomem.

 

Działający od 1985 roku zespół „Borowianki” reprezentowały: przewodnicząca Stanisława Kopcik oraz Marianna Grabińska, Teodozja Gieroń, Janina Karoń, Halina Nowak, Zofia Auguścik, Anna Taranek. Tegoroczną nowością było, że tym razem Paniom towarzyszyli Panowie, którzy ubrani w stylizowane stroje przypominające żniwiarzy nieśli okazały wieniec w korowodzie dożynkowym. Roli tej podjęli się czterej Panowie z Borowna: Robert Worwąg, Piotr Wala, Artur Rybaniec oraz Jarosław Świątkowski. Nasza gminę oficjalnie reprezentowali na dożynkach Pan Krzysztof Smela Wójt Gminy oraz Pan Krzysztof Nabiałczyk Przewodniczący Rady Gminy Mykanów. Przygotowana została również wspólnie ze „Stowarzyszeniem razem na wyżyny” ekspozycja promująca Gminę. Pomysł okazał się bardzo dobry. Wokół kolorowych namiotów Gminy i Stowarzyszenia gromadziło się wiele osób, oglądających i podziwiających bardzo ciekawą wystawę. Przede wszystkim był chleb i inne gatunki pieczywa przygotowane z okazji święta plonów przez Piekarnię MaJaMi z Woli Kiedrzyńskiej będącą własnością Michała i Marka Dziewiorów. Obok prezentowała się firma „DOPROPOL” Doroty i Krzysztofa Sękowskich z Radostkowa, którzy zorganizowali degustacje wędlin własnej produkcji cieszącą się zresztą bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających osób. W naszej gminnej wystawie nie mogło oczywiście zabraknąć kwiatów, z produkcji których od dawna słynie nasza Gmina. Dostarczyli je ogrodnicy z Lubojny Panowie: Adam Niemczyk oraz Krzysztof Nabiałczyk. Natomiast rodzinna szkółka  „M. W. R. Sztanderscy” ze Starego Broniszewa prezentowała krzewy i rośliny ozdobne ze swojej szkółki istniejącej od 1997 roku, która stale się rozwija i wzbogaca swoja ofertę. Na stoisku Gminnym prezentowany był również okazały kosz z makaronami firmy „MAJKON” Marioli i Andrzeja Miśkiewiczów z Mykanowa. Stowarzyszenie „Razem na Wyżyny” pokazało swój dotychczasowy dorobek oraz możliwości pozyskiwania pomocy na realizacje różnego rodzaju projektów przez różne instytucje, stowarzyszenia, samorządy, lokalnych przedsiębiorców oraz osoby fizyczne. Halina Pruciak z Biura Stowarzyszenia udzielała zainteresowanym wszelkiej informacji na temat prowadzonej działalności oraz częstowała ciastem drożdżowym własnego wypieku z pysznym dżemem aroniowym. Całość naszej ekspozycji fachowo urządziła i pięknie udekorowała Magdalena Flis z Radostkowa Kolonii. Dziękujemy wszystkim wyżej wymienionym, którzy zaangażowali się w przygotowanie namiotu promocyjnego i dostarczyli do niego swoje produkty oraz wykonali dekorację uświetniając tym samym całość imprezy.

Nowym elementem promocyjnym naszej Gminy było zorganizowanie wspólnie z Gminą Kłomnice wystawy starych maszyn rolniczych. Dzięki zaangażowaniu Pana Krzysztofa Nabiałczyka – Przewodniczącego Rady Gminy udało się pokazać kultowy zestaw do omłotu złożony z maszyny WARMIANKA M05/1 wyprodukowanej w fabryce maszyn żniwnych w Dobrym Mieście i silnika S320 produkcji fabryki silników wysokoprężnych w Andrychowie oraz maszynę sztyftówkę napędzaną z ciągnika URSUS c325 z roku 1961r. Do planowanego pokazu omłotu maszyną „Warmianką” niestety nie doszło z powodu nagłego załamania pogody. Dziękujemy tutaj Państwu Nabiałczykom, Szychlskim i Złotym za pomoc w organizacji tej dość interesującej wystawy i gotowość do wykonania pokazu. Dziękujemy również Panu Józefowi Bikowi – Pomoc Drogowa ze Zdrowej za bezpłatny transport maszyn na wystawę.

Miło nam również poinformować wszystkich, że mieszkańcy naszej Gminy wyróżnieni zostali w Konkursach „Przodujący Producent Rolny”, gdzie uhonorowany został Pan Karol Raźniak ze Starego Cykarzewa oraz „Estetyczne zagospodarowanie zagrody wiejskiej” w którym II miejsce przypadło Państwu Halinie i Krzysztofowi Lisowskim z Radostkowa Kolonii . Gratulujemy sukcesów naszym mieszkańcom i życzymy kolejnych.
Wspomnieć trzeba, że przy okazji Dożynek Powiatowych w gminnym namiocie prowadzona była sprzedaż przedmiotów wykonanych przy pomocy sztuki zdobniczej decoupage, które powstały na warsztatach prowadzonych przez GOK w Mykanowie w ramach projektu Pasjonada. Dochód ze sprzedaży, którą prowadziła Kasia Cebula z Borowna zostanie w całości przekazany na konto kampanii społecznej „Każdy może pomóc” , której celem jest wsparcie trójki chorych dzieci z terenu gminy Mykanów.

{phocagallery view=category|categoryid=280|limitstart=0|limitcount=16}

 

 

 

 

Data opublikowania: 10:00, 2 września 2014

Kategorie: Aktualności