Borowianki dzielą się wiedzą – „Obrzędy i ozdoby bożonarodzeniowe”

W dniu10.12.2019 roku w Szkole Podstawowej im. 6 Pułku Piechoty w Starym Broniszewie odbył się warsztat organizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Mykanów „Mykanów tu chce się żyć” w ramach projektu  na zadanie „ Borowianki dzielą się wiedzą – organizacja cyklu warsztatów prezentujących dawne obrzędy i zwyczaje”  dot. ozdób bożonarodzeniowych.

Obecnie ubierając choinkę na Święta Bożego Narodzenia, staramy się, żeby po prosu ładnie wyglądała gdyż  jest  po prostu ozdobą. Ale dawniej dekoracje świąteczne miały głębsze znaczenie o czym opowiedziały Borowianki uczestnikom warsztatów.  Do podstawowych ozdób należały podłaźniczki (inne ich nazwy to: rajskie drzewko, boże drzewko) czyli  gałąź lub czubek iglaka – świerka, sosny, jodły. Była ona wieszana pod sufitem („u powały”) i pięknie dekorowana. Ubierano ją naturalnymi ozdobami: jabłkami, orzechami, ozdobami ze słomek, a w późniejszych czasach – także wykonanymi z papieru i kolorowej bibuły.  Inną popularną ozdobą omówioną przez prowadzące był Diduch, czyli „Dziad”. Był to snop zboża, najczęściej pszenicy, owsa lub żyta. Wiązano go z pierwszych kłosów ściętych w czasie żniw. Na Boże Narodzenie taki snop wnoszono do domu i ustawiano – koniecznie kłosami do góry – w izbie, gdzie zasiadano do Wigilii. Symbolizował przodków, którzy w ten sposób dołączali do wieczerzy. Ale snop i słoma miały  symbolizować też m.in. ubóstwo narodzin Jezusa.

Podczas warsztatów każdy z uczestników  pod okiem pań Borowianek  mógł samodzielnie wykonać ozdoby choinkowe oraz wianek bożonarodzeniowy , który jest najbardziej rozpoznawalnym i głównym atrybutem Bożego Narodzenia.  Dowiedzieliśmy się, że okrągły kształt wianka w świecie chrześcijańskim oznacza życie wieczne a zielone gałązki są symbolem płodności, życia i nadziei. Natomiast czerwona kokarda na wianku przypomina o zmartwychwstaniu Chrystusa. Wykonane przez dzieci łańcuchy według wierzeń ludowych  mają  wzmacniać rodzinne więzi i zapewniać ochronę domu przed kłopotami.

Wspomnienia związane z tym warsztatem zostaną  na długo w pamięci uczestników i organizatorów a wykonane ozdoby będą elementem wystroju domów na Boże Narodzenie.

Data opublikowania: 09:04, 20 stycznia 2020

Kategorie: Aktualności