AKTORZY W WIERZCHOWISKU

Małe formy teatralne to jedna z metod aktywizujących i wzbogacających efekty wychowawcze. Jest to jedna z form integracji zespołu klasowego od pierwszych lat nauki, pobudzająca do aktywności i rozwoju intelektualnego. Teatrzyk jest silnym bodźcem do osiągania przez dzieci lepszych wyników w zakresie czytania, pięknego mówienia, poprawnego pisania.

Mając na względzie te cele, wspólnie z uczniami mojej klasy II, przygotowaliśmy przedstawienie teatralne wg baśni Janiny Porazińskiej ,,Szewczyk Dratewka”. Wspólnie  dokonaliśmy wyboru muzyki i  wykonywaliśmy niektóre dekoracje do przedstawienia. Liczył się czynny udział wszystkich dzieci, oczywiście na miarę ich możliwości. Do działań teatralnych włączyli się także rodzice. Pomagali w organizowaniu scenografii, przygotowywali niektóre rekwizyty, szyli stroje.

W dniu 20 listopada 2012r. zaproszeni goście przybyli do klasy. Poszczególne sceny przedstawienia to popisy aktorskie dzieci. Na scenie kolejno pojawiały się małe mrówki, pszczółki, kaczki, mieszczanie i mieszczki. Tytułowi bohaterowie szewczyk i wiedźma,  wspaniale grali swoje role, wykazując się dodatkowo zdolnościami wokalnymi. Finałową piosenkę do przedstawienia wykonali wszyscy aktorzy, podbijając tym serca widzów.

Przygotowanie inscenizacji było także próbą wykorzystania zaobserwowanych na przedstawieniu teatralnym technik aktorskich. Byliśmy na spektaklu w teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i postanowiliśmy to wykorzystać. Rodzice  z radością oglądali swoje pociechy na scenie, ogromnie się wzruszając. Niemniej przejęci i stremowani  byli mali aktorzy ,lecz chęć pokazania się swoim najbliższym przełamała bariery tremy.

Następnego dnia przedstawienie obejrzały dzieci z przedszkola i klas młodszych. Po skończonym spektaklu otrzymali gromkie brawa, co nagrodziło wszelkie trudy związane z przygotowaniami występu.

Pragnę  zaznaczyć, że występ ten zaktywizował nie tylko uczniów, stanowił doskonałą płaszczyznę do współpracy z rodzicami moje klasy. Mam nadzieję, że i kolejne nasze przedsięwzięcia będą równie udane. 

 

                                                                                      Wiesława Nowak

{phocagallery view=category|categoryid=208|limitstart=0|limitcount=0}

Data opublikowania: 14:18, 27 listopada 2012

Kategorie: Aktualności