S.P. Wierzchowisko „Na jesiennym szlaku” w Beskidach

1 października 2016 uczniowie Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku wyruszyli z Regionalnym Oddziałem PTTK w Częstochowie, pod patronatem Zygmunta Łęskiego, na wycieczkę pt. „Jesień w Górach z PTTK”. Trasa wycieczki to: Żabnica – Hala Boracza – Hala Lipowska – Hala Rysianka – Żabnica. Była to WYCIECZKA TURYSTYKI KWALIFIKOWANEJ, która wymagała od naszych młodych turystów umiejętności bezpiecznego wspinania się po górach i dobrej kondycji.


Rano, o godzinie 7.30, na parkingu przy ul. Focha w Częstochowie odliczyła się grupa „6 Wspaniałych” z naszej szkoły i wraz z opiekunem grupy, panią Beatą Waryś ruszyła w drogę. Zapowiadał się piękny słoneczny dzień, choć rankiem trochę mżyło. W plecakach kanapki, woda i dobry humor oraz wróżba cudownej przygody w Beskidzie Śląskim.

Przez piękny, różnobarwny, jesienny las wiodła kręta lekko wznosząca się droga. Obok niej wił się szumiący górski potok o wdzięcznej nazwie Żabniczanka.

Jakże pięknie wyglądały góry skąpane w jesiennym słońcu! Lecz już  za chwilę widoki sielski odszedł w dal. Stanęliśmy u podnóża góry Żabnica, na którą prowadził „czarny szlak”. Podejście było ciężkie i strome, więc już nie dało się podziwiać widoków, lecz oglądaliśmy tylko buty swoje i turystów wspinających się przed nami. „Niezłe buty…!!” cha ,cha!!  Ale jak już dotarliśmy do Schroniska PTTK na Hali Boraczej to widok był cudowny i wart tego wycisku, jaki dostaliśmy, podchodząc pod Żabnicę (489 m n.p.m.). Napiliśmy się herbaty, zdobyliśmy pamiątkowe pieczątki i zrobiliśmy kilka fotek!! Dalsza wspinaczka prowadziła już „niebieskim szlakiem”, dzięki temu znów mogliśmy podziwiać cudowną  Złotą Polską Jesień. Temperatura wzrosła do ponad 25°C i dzień naszej wyprawy okazał się najcieplejszym i najpiękniejszym dniem tej jesieni. Czuliśmy się szczęśliwi i dumni, że daliśmy radę wspiąć się na szczyt. Wracaliśmy „czerwonym szlakiem”, który prowadził nas malowniczym, łagodnym zejściem. Po drodze mijaliśmy żołnierskie mogiły i potężne bunkry. W pierwszych dniach II Wojny Światowej w 1939 roku  trwała tu bitwa zwana Westerplatte Południa. Czuliśmy wzruszenie i wdzięczność dla tych, którzy walczyli o to, abyśmy dziś mogli cieszyć się życiem w pokoju. Wycieczka wśród przepięknych złotych lasów, łąk i szumiących górskich potoków długo zostanie nam w pamięci.

Na tej wycieczce spędziliśmy miło czas i przekonaliśmy się, że rozwaga, miłe towarzystwo i wzajemna pomoc to bardzo ważne wartości w życiu.

Opracowała: Beata Waryś

Data opublikowania: 12:15, 14 listopada 2016

Kategorie: Aktualności